fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: бунт

ПРИГОЖИН СЕ РАКУВА СО ЕКС-ЗАТВОРЕНИЦИ Шефот на Вагнер групата може да помилува кого сака од ангажираните борци од зад решетките

Руските затвореници го прогласија Пригожин за „предавник“

Шефот на ослогласената платеничка група Вагнер, и самиот поранешен осуденик, Евгениј  Пригожин ја изгубил почитта од руските затвореници кои сега мислат дека е „предавник“, пренесува Бизнис инсајдер. Руските затвореници, од ...

Зеленски: Слаб одговор на Путин на бунтот, тој ја губи контролата врз сопствениот народ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски оцени дека одговорот на Владимир Путин на вооружениот бунт на „Вагнер“ бил слаб и оти рускиот претседател ја губи контролата над сопствениот народ, пренесува МИА. - ...

Фото: Укринформ

Се обрати рускиот диктатор: Организаторите ќе одговараат, вагнеровци ќе можат да заминат во Белорусија

Путин вечерва им се обрати на Русите, првпат по бунтот во саботата организиран од страна на платеничката група „Вагнер“ и денешната 11-минутна аудио порака на шефот на групата Евгениј Пригожин, ...

Прва објава на Пригожин по неуспешниот бунт: Целта не беше соборување на Путин, туку да се избегне уништувањето на „Вагнер“

Шефот на „Вагнер“, Јевгениј Пригожин штотуку објави 11-минутна аудио порака, прва по неуспешниот бунт, што тој го организираше во саботата, објави Би Би Си. Во пораката тој вели дека причината ...

Летонија ја затвори границата за Русите

Летонија ги затвори своите граници за Русите поради вооружениот бунт против режимот на рускиот претседател Путин. Новоизбраниот претседател на Летонија, Едгарс Ринкевичс изјави дека балтичката држава ја зајакнала безбедноста на ...

Screenshot: Twitter

Зеленски за бунтот на „Вагнер“: Очигледна е слабоста на Русија, украинските команданти знаат што да прават

Очигледна е целосната слабост на Русија, а Украина е во состојба да ја заштити Европа од ширењето на руското зло и хаос, изјава украинскиот претседател Володимир Зеленски на Телеграм, јавува ...

Подољак: Руската офанзива целосно пропадна, бунтот се зголемува

Михајло Подољак, главниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, вчера во интервју за италијанскиот весник „Ла стампа“ потврди дека големата украинска пролетна офанзива ќе започне за околу два месеца, откако ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER