fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: буџет

Самит на ЕУ посветен на ребалансот на Европскиот буџет и на Блискиот Исток

реднорочната ревизија на Повеќегодишната финансиска рамка на ЕУ за периодот 2021-2027 година, која, меѓу другото, вклучува обезбедување средствата за поддршката за Украина и за помош на земјите од Западниот Балкан, ...

Собранието ја усвои Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година

Во Собранието денеска во рамки на 126. седница е усвоена Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година, за која „за“ гласаа 62 и 10 воздржани пратеници. Со ...

Бесими: Со прераспределба во Буџетот обезбедуваме повисоки плати, пензии, субвенции, инвестиции и нов пакет на антикризни мерки

Повисоки плати за 10% во цела јавна администрација како и исплата на К-15, повисоки пензии за пензионерите, повеќе средства за социјална помош, средства за набавка на лекови, субвенции за земјоделците, ...

Усвоена Одлука за прераспределба на Буџетот, повеќе пари за плати, пензии и субвенции, за здравството и образованието

Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони денари за земјоделски субвенциии, дополнителни средства за здравството ...

Гацов: Парите што пензионерите ги бараат сега, ќе ги отплатуваат нивните внуци во иднина

Даночниот експерт Павле Гацов е дециден во тврдењето дека барањето за линеарно зголемување на пензиите нема економска логика. Потсетувајќи дека пензијата не е социјална туку економска категорија, чија висина зависи ...

Со блокирана сметка на брифинг во Воденица? Арсовска не кажува дали Град Скопје е пред банкрот

Буџетската сметка преку која се вршат сите плаќања кон доверители, се делат плати на вработени, се префрлаат пари за субвенции на јавните претпријатија е блокирана поради долг на Градот. Извори ...

Германија бара ЕУ да почне да го прилагодува својот буџет во заедничката земјоделска полтика за прием на земјите кандидати за членство

Во следниот период на финансирање, кој ќе започне во 2028 година , ЕУ мора да ја подготви својата Заедничка земјоделска политика (ЗЗП) за да се приспособи за прием на земји-кандидати ...

Ковачевски: Дел од законските решенија за борба против корупцијата се блокирани од опозицијата

-Она што Владата го прави е да изгласа буџет кој потоа е управуван од страна на судството и обвинителството. Второ владата подготвува законски решенија кои се усогласени со ЕУ и ...

Буџетот за поддршка на проекти во културата за годинава е 12,5 милиони евра, евидентирани 3 355 релевантни пријави

Буџетот за поддршка на проекти во културата за оваа година изнесува 12,5 милиони евра, информира на денешната прес-конференција министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Аплицирањето за годишните конкурси за финансирање проекти, ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER