fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: буџет

МФ: Исплатата на плати, како и другите буџетски расходи се реализираат врз основа на обезбедени средства во буџетот усвоен во Собранието

Процесот на исплата на платите на вработените во јавниот сектор е регулиран и се спроведува врз основа на Законот за буџети и Законот за извршување на буџети, а согласно обезбедените ...

Ковачевски: Реализирани се речиси 90 проценти од капиталните проекти минатата година

Лани биле реализирани речиси 90 проценти од предвидените капитални  проекти, а вредноста на инвестициите на државата по тој основ во последните три години изнесува 1,1 милијарда евра. -Фактите покажуваат дека ...

Градската мајка, маќеа за културата, тројно помал буџет од годината во пандемија

АНА ВАСИЛЕВСКА Библиотеката „Браќа Миладиновци“ се најде на врвот на листата за остварување на локалниот интерес во културата на Град Скопје со поддршка од 5.418 илјади денари, додека Младинскиот културен ...

Славјанка Петровска за ЦИВИЛ медиа: Армијата е секогаш тука за граѓаните да се чувствуваат сигурни и безбедни

Хибридните напади, сајбер нападите и заканите се современото оружје каде жртвите можеби физички не се гледаат, но сепак настанува пореметување на целиот систем, а Северна Македонија изминатиот период е предмет ...

Град Скопје како воспитна институција – По три месеци расправии, Славевски се надева дека Арсовска ја научила лекцијата, а што добиваат граѓаните?

По три месеци драми и расправии меѓу градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска и советниците од ВМРО-ДПМНЕ сепак доцна синоќа со 28 гласа „за“, се изгласа буџетот на Град Скопје ...

Лицата од ранливите категории остануваат приоритет на социјалните политики и во 2023 година

Лицата од социјално ранливите категории ќе останат во фокусот при евентуални нови мерки за справување со енергетската и економската криза и во наредната година. Засега нема конкретен одговор дали вакви ...

Обезбедени се 3,2 милиони евра за мерки за справување со енергетската криза

Вкупниот буџет на Министерството за економија за следната година е предвидено да изнесува околу 19 милиони евра. Обезбедени се 3,2 милиони евра за реализација на мерки за справување со енергетската ...

Буџетот на МО за 2023 година ќе изнесува 274,6 милиони евра

Предложениот буџетот на Министерството за одбрана за 2023 година изнесува 274,6 милиони евра и е за една третина повеќе од минатогодишниот. Според премиерот Димитар Ковачевски, планираните финансии за одбраната за ...

Page 2 of 10 1 2 3 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER