fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

Tag: Хашим Тачи

Астрит Истрефи, Извршен директор, Балкан Форум (фото: ЦИВИЛ)

Истрефи: Со судењето на лидерите на ОВК ѝ се суди на борбата на човештвото за слобода

Со почетокот на судењето на поранешните високи лидери на Ослободителната војска на Косово (ОНА) се отворија многу дилеми. Косовското општество и интелектуалците во ова земја се поделени околу ова прашање. ...

Thaci, Krasniqi, Veseli, Selimi
Foto: Anadolu Agency

Експертите за ЦИВИЛ Медиа: Дали историјата на Косово се пишува или препишува со Специјалниот суд во Хаг

Веќе трет ден се одржува судскиот процес против четворицата поранешни лидери на ОВК во Специјалниот суд во Хаг, Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи, Реџеп Селими. Вршителот на должноста специјален ...

Почнува хашкиот процес против поранешен претседател на Косово, Тачи

Пред Специјалниот суд за извршени воени злосторства на припадниците на Ослободителната војска на Косово (ОВК) денеска почнува судењето на поранешниот командант на ОВК и поранешниот косовски претседател Хашим Тачи и ...

Илир Деда бара разрешување на Тачи

Пратеникот на опозициската Алтернатива во косовското Собрание Илир Деда изјави дека претседателот Хашим Тачи успеал да го постигне тоа што српската дипломатија се обидува да го направи веќе три децении ...

epa06743805 Serbian President Aleksander Vucic (L) speaks with Kosovo's President Hashim Thaci (R) next to European Commissioner for European Neighborhood Policy Johannes Hahn (2-R) and European Council President Donald Tusk (2-L) during a round table meeting at an informal European Union (EU) summit with Western Balkans countries at the National Palace of Culture in Sofia, Bulgaria, 17 May 2018. EU leaders will discuss a European future for the Western Balkans, and the response to President Trump's policies on trade and Iran.  EPA-EFE/DIMITAR DILKOFF / POOL

„Блиц“: Недоверба меѓу косовските лидери или знак дека се брза со решението

Зголемувањето на косовската делегација за преговорите со Србија во Брисел и вклучувањето на премиерот Рамуш Харадинај и спикерот на Парламентот, Кадри Весели заедно со претседателот Хашим Тачи, покажува дека лиерите ...

Владејачките партии заедно со Тачи во среда во Брисел на преговори со Србија

Кабинетот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди дека челниците на државните институции се сретнале вчера за координација пред продолжувањето на преговорите со Србија и договориле заедно да заминат во Брисел, ...

Координација на косовскиот државен врв за преговорите со Србија

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и првиот човек на косовското Собрание, Кадри Весели се сретнаа претпладнево за да се координираат за дијалогот со Србија, јави дописникот на ...

epa06722970 Kosovo's President Hashim Thaci holds a joint statement with German Chancellor Angela Merkel (not pictuyred) as part of a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, 09 May 2018.  EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Тачи формира преговарачки тим без претставници на опозицијата

Косовскиот претседател Хашим Тачи формираше преговарачки тим за дијалогот со Србија, во кој нема претсставници на опозицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Од претседателскиот кабинет, за весникот „Коха Диторе“ ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER