fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: диктатура

Yulia Navalnaya (Wikimedia Commons)

Путин не е политичар, тој е гангстер

ЈУЛИЈА НАВАЛНАЈА / WASHINGTON POST На 16 февруари, еден месец пред закажаните „претседателски избори“ во Русија, мојот сопруг, Алексеј Навални, беше убиен во затвор по директна наредба на Владимир Путин. ...

Од „царот Путин“ до „колективниот Путин“

ИВАН КРАСТЕВ Тоа беше незаборавен политички спектакл. На 21 февруари 2022 година, во пресрет на целосната војна на Русија против Украина, претседателот Владимир Путин претседаваше со телевизиски состанок во живо ...

Лидерката на белоруската опозицијата во егзил вети дека ќе продолжи да се бори по изречената затворска казна за предавство

Белоруската опозициска лидерка во егзил Свјатлана Циханускаја беше осудена на 15 години затвор во понеделникот, откако и беше судено во отсуство за предавство и „заговор за преземање на власта“, пресуда ...

Адвокатот на Пуџдемон обвинува: Шпанија оди кон диктатура

Белгискиот адвокат на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон, Пол Бекарт, коментирајќи го вчерашното апсење на неговиот клиент во Германија, оцени дека Шпанија оди кон диктатура. - Има ...

Иран забрани настава на англиски јазик во основните училишта

Иран забрани настава на англиски јазик во основните училишта, откако иранскиот врховен водач, ајатолах Али Хамнеи изјави дека раното изучување на тој јазик создава услови за западен „културен упад“. -Наставата ...

Турска пратеничка осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот

Турска пратеничка од прокурдската Демократска партија на народите (ХДП) е осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот, јавија турските медиуми повикувајќи се на извор од судот. Пресудата за ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER