fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: ДУИ

Дали овие избори се „историски“, или само партиски вокабулар за прибирање на гласови

Во пресрет на двојните избори, политичките партии ја нагласуваат реториката како клучен елемент на предизборната кампања, нарекувајќи ги годинешниве избори „историски“. Во време на политички избори, зборот „историски“ станува клучен ...

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Османи со 10 заложби како претендент за шеф на државата, СДСМ ќе настапи со „Програма за европска иднина“, а ВМРО-ДПМНЕ во коалиција наречена „Твоја Македонија“

Во пресрет на претседателските и парламентарните избори, политичките партии во земјава продолжуваат со предизборните коалицирања. На помалку од една недела до официјалниот почеток на изборната кампања дефинирани се пет коалициски ...

ДУИ загрижена за победата на Путин и поддршката што ја доби на гласањето во Северна Македонија

ДУИ е загрижена поради неодамнешните резултати од руските избори и на териториите надвор од Русија. Од партијата, старо-новиот руски претседател го нарекуваат „диктатор“. -Според Изборната комисија на Русија, за Путин ...

Али Ахмети, Скендер Реџепи - Зејд, Европски фронт

Ахмети: Кога Русија го загрозува светскиот мир со закана на употреба на нуклеарно оружје, нема како да седиме мирни ние на Западен Балкан

Кога Русија го загрозува светскиот мир со закана за употреба на нуклеарно оружје, Русија прави војна и бомбардира една суверена држава како што е Украина нема како да седиме мирни ...

д-р Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар

Taравари побара внесување на Бугарите и другите малцинства во Уставот

Партијата Алијанса за Албанците преку соопштение до јавноста информира дека вонредна прес-конференција одржал претседателот д-р Арбен Таравари во Тетово. Таравари посочува дека има две цели за претстојните избори за претседател ...

Џафери: За претседателски кандидат на ДУИ прашајте во Мала Речица

Претседателот на техничката Влада, Талат Џафери не чувствува потреба да коментира одлуки на политичките партии кој ќе им биде кандидат на претстојните претседателски избори. - Не чувствувам јас потреба да ...

Ордaноски: Ако Мицкоски не биде мандатар за следната влада тој е следното утро политички мртов

„Судирот во Алијанса е стар и тој судир е можеби околу едно принципиелно прашање на кое доаѓаат сите помали партии кои треба да одлучат дали да влезат во поголемите коалиции ...

Page 1 of 25 1 2 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER