fbpx

Tag: ДУИ

Фото: Скриншот

Ахмети: „Огнените“ се против Коридорот 8

Генералниот секретар на ДУИ, Фатон Ахмети, вчера во „Клик плус“ зборуваше за последните случувања во ДУИ, и кажа дека т.н. „огнена група“ била против Коридорот 8, со постојани забелешки и критики за ...

Али Ахмети во Чегране, јануари, 2023 (фото извор: ДУИ)

Пет членови на претседателството го напуштија ДУИ, партијата жали за нивната одлука

Централното претседателство на ДУИ изразува длабоко жалење за одлуката на петтемина членови на претседателството на партијата за самоотстранување од Централното претседателство на ДУИ, одлука што ја донеле на состанокот на ...

„Огнените“ не се приклучуваат на БЕСА: Нашето место е во ДУИ

Незадоволните членови на ДУИ, кои се нарекуваат „Огнена група“, ги демантираа синоќа информациите дека ќе преминат во партијата БЕСА. Откако најавија дека ќе дејствуваат како фракција, од групата соопштија дека ...

Внатрепартиска дебата во ДУИ или поделба до уништување… Што се крие зад негодувањата во партијата со 20-годишна власт?

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ По парламентарните избори во 2020 година, кога коалицијата „Можеме“ предводена од социјалдемократите (СДСМ) на Зоран Заев и Демократската унија за интеграција (ДУИ) со нивната позната кампања „Псе јо“ ...

Фото: миа/архива

Беџети за утрешната седница на ЦП на ДУИ: Се надевам дека ќе се продолжи дебатата за прашањата што создаваат разлики во партијата

Демократската унија за интеграција утре во партиското седиште во Мала Речица ќе одржи седница на Централното претседателство, на чиј дневен ред се очекува да биде расправа за „фронтот за Европа“. ...

Груби: Османи ја има мојата поддршка за повторно активирање на структурите во Чаир

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби преку својот Фејсбук профил упати честитка до шефот на дипломатијата Бујар Османи за именувањето за „координатор на ...

Иванов за Николоски: Реториките се продукт на партиските штабови, таквите говори потпалуваат одредени кругови

Новинарот и аналитичар Зоран Иванов за „Локално“ го прокоментира, како што го нарекуваат „воинствениот говор“ на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во Собранието. На говорот жестоко реагираа од Демократската Унија за интеграција, ...

Page 1 of 21 1 2 21

CIVIL MEDIA NEWSLETTER