fbpx
Фото: МИА архива
Палестина - Фото МИА
Фото: МИА / Архива
Фото: Медиа Претседател за сите
Фото: Принтскрин
Фото: Трн.мк
Фото: Укринформ

Tag: кампања

Анџела Агелер

Агелер: Дискурсот на кампањата да биде фокусиран на суштинските прашања, а не на лични напади

Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска посочи оти се надева дека дискурсот на изборната кампањата ќе се фокусира на суштинските прашања, а не на лични напади. Таа порача кандидатите од целиот ...

Прес на ЦИВИЛ за изборниот мониторинг: Десет дена техничка влада, 9 февруари 2023 (фото: Г. Наумовски/ЦИВИЛ)

(Извештај од изборниот мониторинг на ЦИВИЛ) Десет дена техничка влада: Злоупотреби, дезинформации и националистички наративи

ЦИВИЛ спроведува долгорочен мониторинг на изборните процеси во земјата од 2008 година. Како и во претходните години по Пржинскиот договор, дел од мониторингот на ЦИВИЛ е следење на работата на ...

Поддржувачите на Хутите во Сана, главниот град на Јемен, во петокот. (Фото: Осама Абдулрахман/АП)

Хутите ветија дека ќе продолжат со нападите, САД се подготвуваат за одржлива кампања

Официјалните лица велат дека не очекуваат операциите во Јемен да траат со години, но признаваат дека не е јасно кога воената способност на групата ќе биде доволно еродирана. Администрацијата на ...

МНР: Високиот процент на одбиени визи од САД е поради несоодветни апликации, се планира кампања за едуцирање

По објавените податоци од страна на Стејт департментот дека процентот на одбиени визи за Северна Македонија во 2022 година изнесувал 26,29 проценти, Министерството за надворешни работи попладнево соопшти дека е ...

Бојан Маричиќ / Фото: МИА

Маричиќ: Се дрзне ли некој да ни го спори идентитетот во ЕУ, ние ќе ги напуштиме преговорите – но, тоа нема да се случи

Испреговаравме добар македонски пакет со Бугарија. Од моментот на отварање на поглавјата, отстапи ли Бугарија од договореното, се обиде ли да не блокира по идентитетска основа, оваа наша македонска влада ...

Навални: Лансираме машина на вистината, почнуваме кампања против војната во Украина

Алексеј Навални, затворениот руски опозициски лидер, најави денеска започнување на кампања против војната во Украина. „Денеска почнува уште едно судење, кое во голема мера ќе ми го продолжи мандатот. Но, ...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Украина започна информативна кампања #BadRussianJoke пред Русија да го преземе претседавањето со Советот за безбедност на ОН

МНР на Украина започна нова информативна кампања #BadRussianJoke, само неколку дена пред Русија да го преземе претседавањето со Советот за безбедност на ОН, информираат од украинското МНР. Целта на кампањата ...

Љубе Бошкоски

Oслободителна пресуда за Љубе Бошкоски за нелегално финансирање на изборната кампања

Основниот кривичен суд Скопје во повторената постапка врз основа на пресуда на Европскиот суд за човекови права, денеска донесе ослободителна пресуда за Љубе Бошкоски, во врска со случајот „Кампања“. Лидерот ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER