fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

Tag: локални избори

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српска листа нема да учествува на локалните избори, Германија порачува – ако нема учество на избори, нема Заедница

Во пресрет на  локалните избори за четири општини на северот на Република Косово, Српската листа не се пријави за учество. Од Германија порачуваат дека доколку нема избори, нема да има ...

Избори, 2017 (фото: ЦИВИЛ)

Измени на Изборниот законик по локалните избори, листите со кандидати на СДСМ до 25 август

Нема да има нови измени на Изборниот законик пред локалните избори на 17 октомври, иако партиите подолго време разговараа за нив. Ова денеска го најави премиерот и лидер на СДСМ ...

Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар” со независна листа на локалните избори

Поранешната претседателка на Советот на Општина Центар, Јана Белчева-Андреевска, на претстојните локални избори ќе ја предводи независната листа на кандидати за советници на Општина Центар од граѓанската иницијативата „Шанса за ...

Од утре тече рокот за собирање потписи за независни листи на локалните избори

Постапката за собирањето потписи на избирачите за кандидирање на локалните избори започнува утре (16 август) согласно Роковникот на Државната изборна комисија, а завршува на 30 август на полноќ. Повеќе групи ...

Неофицијално, Даниела Арсовска, кандидатка за Скопје на местото на Коце Трајановски, ВМРО-ДПМНЕ молчи

Во отсуство на официјални информации за кандидати за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори, во јавноста растат шпекулациите околу имињата за можните кандидати. Според последните информации кои ги пренесува ...

ДКСК со укажување до институциите и јавните претпријатија за ограничувања и забрани на активности во изборниот период

По повод донесеното Решение за распишување на Локалните избори 2021 година, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) излезе со соопштение до јавноста, во кое им укажува на институциите основани ...

Преку веб-страната на Државната изборна комисија граѓаните можат да ги проверат своите податоци во Избирачкиот список

Граѓаните со право на глас кои сакаат да се изјаснат на локалните избори закажани за 17 октомври, своите податоци во Избирачкиот список ќе можат да ги проверат уште сега преку ...

Локалните избори и човековите права: Како понатаму?

Од перспектива на човековите права... објавен во публикацијата „Слободни избори: Научени лекции“ Вовед Локалните избори што се одржаа во октомври 2017 година во Република Македонија претставуваат многу ветувачки знак за ...

Коалицијата на Ѓукановиќ победи на локалните избори во Подгорица

Коалицијата „За добро на граѓаните на Подгорица“ на Мило Ѓукановиќ, оствари убедлива победа на локалните избори во Подгорица, со освоени 47,9 отсто, покажуваат податоците на Џентарот за демократска транзиција, по ...

Page 1 of 17 1 2 17

CIVIL MEDIA NEWSLETTER