fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: локални избори

Локалните избори и човековите права: Како понатаму?

Од перспектива на човековите права... објавен во публикацијата „Слободни избори: Научени лекции“ Вовед Локалните избори што се одржаа во октомври 2017 година во Република Македонија претставуваат многу ветувачки знак за ...

Коалицијата на Ѓукановиќ победи на локалните избори во Подгорица

Коалицијата „За добро на граѓаните на Подгорица“ на Мило Ѓукановиќ, оствари убедлива победа на локалните избори во Подгорица, со освоени 47,9 отсто, покажуваат податоците на Џентарот за демократска транзиција, по ...

Беса, новата партија во составот на Владата на Република Македонија

Движењето Беса е една од најновите политички субјекти во Република Македонија, формирана во 2014 година од Зеќирија Ибрахими, Билал Касами и Африм Гаши. Политички позиционирана како десничарска, социјал-конзервативна партија, со ...

Локални избори во Белград

Откако повеќе години ја имаат апсолутната власт во Србија на сите нивоа, коалициите на партии предводени од  Српската напредна партија (СНС) на шефот на државата Александар Вучиќ (СНС) и од ...

Итни препораки за изборниот систем (2)

Во последниве години, ЦИВИЛ јавно ги елаборира препораките и во домените на финансирање на политичките партии и изборните кампањи, медиумите и граѓанското општество, како и околу ревизијата на Избирачкиот список. ...

Кога лекциите не се научени

Многумина очекуваа дека локалните избори во Македонија (октомври 2017) ќе означат вовед во друг вид на процеси, каде гласачите конечно ќе го заземат своето заслужено место – да гласаат без ...

(Не)научените лекции од изборите достапни онлајн

(Не)научените лекции од локалните избори во 2017 година од денеска се достапни и онлајн. ЦИВИЛ одржа извонредно успешна презентација на публикацијата „Слободни избори: Научени лекции“ на 15 февруари. На презентацијата, ...

Во Косово избрана локалната власт, ниту една жена градоначалник

По вчерашниот, втор круг од локалните избори, според прелиминарните резултати што ги објави Централната изборна комисија, во Косово најголем број градоначалнички места освои „Српска листа“, вкупно десет. Осум од нив ...

Page 2 of 18 1 2 3 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER