fbpx
EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Фото: CarandDriverGR/Twitter

Tag: насилство

Проф. Мирјана Најчевска

Моќта и немоќта на говорот на омраза

пишува: МИРЈАНА НАЈЧЕВСКА Омразата ја говорат професори, политичари и новинари. Омразата ја говорат млади и стари, припадници на различни етнички заедници и уверувања, жени и мажи, ... Се шири како ...

26 ноември: Загадување,  предлози за амнестија, некооординиран суд, Јанакиески – жртва на Груевски, Лика се врати на работа…

Иако Владата во минатонеделната стратешка програма „План за чист воздух“, во која борбата против загадувањето се воведува и промовита како стратешки приоритет, си постави цел да го подобри квалитетот на ...

Судири на протести во Грција

Демонстранти се судрија со полицијата за време на синоќешните протести во неколку грчки градови кои се одржаа по повод петгодишнината од убиството на раперот Павлос Фисас. Судири имало во Атина ...

„Невидливо насилство – Стории од редакциите“: Новинарите од регионот чувствуваат страв

Колку новинарите можат да се занимаваат со својата работа, и доколку не, зошто молчат, дали се почитуваат нивните работнички права, стравот што го чувствуваат додека ја извршуваат својата работа, се дел ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVILMEDIA NEWSLETTER