fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: насилство

Фото: Wikimedia Commons

Џоана: Оваа година беше тешка за регионот, особено за Косово кое продолжува да доживува зголемени тензии

Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска на форумот To be Secure во Будва изјави дека годинава била тешка за регионот на Западен Балкан. Оваа година беше тешка за ...

Спортот, киднапиран за политички цели: ЦИВИЛ го осудува говорот на омраза и насилството од навивачките групи

ЦИВИЛ – Центар за слобода изразува згрозување и крајна осуда за екстремниот говор на омразата и насилството на улиците на Скопје, пред и по натпреварот меѓу домашниот фудбалски клуб „Шкупи“ ...

Хаос во Франција: Насилни протести четврта ноќ по ред, запалени објекти и автомобили, украдено оружје, уапсени малолетници

Во Франција четврта ноќ по ред избувнаа насилни протести. Во неколку француски градови, особено во Марсеј каде беа уапсени 87 лица, евидентирано е ново насилство. Министерот за внатрешни работи Жералд ...

Косово немири (Фото: Принтскрин)

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да престане

НАТО вечерва соопшти дека најостро ги осудува неиспровоцираните и целосно неприфатливи напади врз војниците на мисијата на КФОР во северниот дел на Косово и ги повика сите страни да се ...

Во Белград вечерва нов, трет, протест „Србија против насилството“

Протестот „Србија против насилството“, на кој повика проевропската парламентарната опозиција, денеска по трет пат ќе се одржи пред српското Собрание, со почеток во 18 часот, пренесе МИА. На протестот засега ...

Foto: Pixabay free

Воспитувањето е примарно, децата не се свесни дека после истрелан куршум нема „извини“

Неодамнешната трагедија во соседството, што предизвика шок и неверување кај сите нас, го вклучи алармот и не натера да се запрашаме што се случува со денешната младина и што е ...

Фото: миа.мк

Државен просветен инспекторат за ЦИВИЛ: Според спецификите, секоја појава на насилство во училиштата ја третираме поединечно

„Осудуваме секаков вид на насилство во воспитно образовните установи. Посебна статистика во однос на вакви појави во училиштата не водиме, односно секој случај се третира поединечно според спецификите на истиот“, ...

Огромен протест „Србија против насилство“: Прочитани барањата, народот се упати кон зградата на Владата

Вечерва околу 18 часот во Белград, пред Парламентот започна големиот протест наречен „Србија против насилството“. Протестот се одржува како реакција на двата неодамнешни масакра во таа земја. Во првиот, 13-годишен ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER