fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: поддршка

Светска банка ќе поддржи макроекономски и климатски реформи во Северна Македонија со заем во вредност од 93,8 милиони евра

Светска банка ќе обезбеди заем во вредност од 93,8 милиони евра за Северна Македонија, со цел зајакнување на фискалната позиција и финансискиот сектор во земјата, како и поддржување на нејзината ...

Шолц: Поддршката за Украина централно прашање за Германија

Долгорочната поддршка за Украина е централно прашање за Германија изјави федералниот канцелар Олаф Шолц денеска во Бундестагот, објави Укринформ. „Прашањето за долгорочна поддршка за Украина е централно за нас“, потенцираше ...

Заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис во посета на Северна Македонија

Во рамки на турнејата низ земјите од Западен Балкан, заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис денеска престојуваше во работна посета на Република Северна Македонија, каде што одржа ...

Ковачевски: За шест години финансиската поддршка од државата кон домашните компании е зголемена за 11 пати

Во услови на криза најважно е инвестициите да не застанат, а вие присутните тука сте тие кои најдобро го знаете тоа. Во таа насока Владата преку Законот за финансиска поддршка ...

24 ЧАСА: Проширувањето на ЕУ главна тема во Гренада; за Шолц, со потребните одлуки, Северна Македонија е на добар пат кон ЕУ; „етничкото чистење“ во Нагорно-Карабах

ВЕСТ НА ДЕНОТ Проширувањето на ЕУ главна тема во Гренада Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Гранада, Шпанија, учествува на третиот состанок на Европската политичка заедница, заедно со лидерите од вкупно ...

Ковачевски-Сарацин: Одлуката за уставните измени е одлука да се биде дел од ЕУ

Специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин на средбата со премиерот Димитар Ковачевски, на која присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, ја ...

Калас: Се надеваме ќе го направите последниот чекор на патот кон ЕУ, сакаме да ве пречекаме во Унијата

Ние сме силни поддржувачи на Северна Македонија и се надеваме дека ќе го направите последниот чекор кој е потребен за да го почнете процесот на зачленувањето во Европската Унија, изјави ...

Ковачевски од Талин: Естонија е една од најпријателските земји со силна поддршка за европскиот пат

Естонија е една од нашите најпријателски држави особено во делот на поддршката за проширување на ЕУ со нови земји членки. Разговаравме за билатерални, но и за мултилатерални прашања бидејќи со ...

Грковска со градоначалникот на Рим: Северна Македонија и Италија негуваат пријателски односи, продлабочување на економската и културната соработка

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери, со кој меѓудругото разговараа и за поднесената кандидатура на Италија, Рим да ...

Маричиќ: Ескобар ја пренесе пораката дека е важно за САД да се искористи моментот оваа година

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ истакна дека на средбата со заменикот помошник државен секретар на САД, Габриел Ескобар било разговарано за силната поддршка што ја даваат САД за членство ...

Page 2 of 15 1 2 3 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER