fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: поддршка

Маричиќ-Памер: Австрија дава силна поддршка за напредок кон ЕУ, важно е преговорите да продолжат

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Австрија, Н.Е. Мартин Памер на која разговараа за текот на скрининг процесот, за уставните измени и ...

Зеленски се заблагодари на Северна Македонија за поддршката и приклучувањето кон Декларацијата на Г7

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се заблагодари на Северна Македонија и на премиерот Димитар Ковачевски за поддршката за Украина и приклучувањето кон Декларацијата на Г7. I am grateful to North ...

Јовица Стојановиќ, в.д. директор на Управата за извршување санкции (фото: Ариан Мехмети/ЦИВИЛ)

Стојановиќ: 23 милиони евра поддршка од Влада за реконструкција на КПД Идризово

В.д. директорот на Управата за извршување на санкции, Јовица Стојановиќ во интервјуот за ЦИВИЛ Медиа изјави дека во неговото 30 годишно работно искуство прв пат се случува Владата да даде ...

Лидерите на државите членки на Г7

Министрите за финансии на Г-7 потврдија дека поддршката на нивните земји за Украина останува непроменета

Министрите за финансии на земјите од Г-7 денеска изјавија дека поддршката на нивните земји за Украина останува непроменета, јави јапонската новинска агенција Кјодо, повикувајќи се на јапонскиот министер за финансии ...

Нов финансиски пакет од ЕК за земјите од Западен Балкан

Европската комисија лансираше нов финансиски пакет за поддршка на 14 предводници на инвестиции во транспортот, енергијата, животната средина, човечкиот капитал и поддршката на приватниот сектор во Западен Балкан, во вкупна ...

Педро Санчез (Wikimedia Commons)

Шпанскиот премиер: ЕУ е решена да и помогне на Украина во борбата против руската агресија

Шпанскиот премиер Педро Санчез, кој допатува во посета на Кијив, денеска изјави дека Европската унија е решена да и помогне на Укарина во борбата против руската агресија, јави Радио Слободна ...

Маричиќ: Одобрени се 100 милиони евра европски средства за поддршка на Северна Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ информира дека одобрени се 100 милиони евра европски средства за Северна Македонија. Ангажманот на ЕУ за Северна Македонија на дело, одобрени се 100 милиони ...

„Дурмо турс“ ќе вози дел од македонските поддржувачи на Вучиќ на митингот во Белград

Утрово на граничниот премин „Табановце“ се забележани цели колони од автобуси кои најверојатно се упатиле кон Белград, по повод митингот што денеска го организира владејачката „Српска напредна партија“. Според српски ...

Лидерите на Г7 на церемонијата на положување цветен венец во Меморијалниот парк на мирот Хирошима во Јапонија на 19.05.2023 (Photo: AP)

Лидерите на Г7 ја поддржаа Украина, Бајден најави нова воена помош

На денешниот самит во јапонскиот град Хирошима, лидерите на групата Г7 ја потврдија поддршката за Украина против руската агресија, а на состанокот се приклучи и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој ...

СДА Македонија: Опозицијата да ги прифати апелите на домашната демократска јавност и меѓународните стратешки партнери за продолжување на евроатлантскиот пат на земјата

Странка на демократска акција на Македонија (СДА) ги повика сите политички чинители, посебно опозициските пратеници, да покажат одговорност и да ја препознаат шансата за Северна Македонија да ја исполни својата ...

Page 3 of 15 1 2 3 4 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER