fbpx
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: поддршка

Прес на Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, Варшава, 27 март 2024

(ВИДЕО) Кулеба за ЦИВИЛ: Русија не знае за граници, ќе стори сè за да ја дестабилизира вашата земја

На онлајн брифингот за повеќе од 100 светски медиуми, министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, ја истакна итната потреба на Украина за што е можно повеќе проектили од ...

Пенс му сврте грб на Трамп: Не можам со чиста совест да го поддржам на претседателските избори

Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс изјави дека „не може со чиста совест“ да го поддржи поранешниот шеф Доналд Трамп во изборната трка, но исто така рече дека нема да гласа ...

Пендаровски собра над 6.000 потписи за кандидатурата за помалку од три часа

Граѓаните изразија голема заинтересираност за поддршка на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Откако утрово беа отворени подрчаните одделенија на Државната избрна комисија, за помалку од три часа над 6.000 граѓани го ...

Лариса Дир: Благодарност за Бујар Османи и МНР за поддршката и континуираната солидарност кон Украина

Украинската амбасадорка во Скопје, Лариса Дир на социјалната мрежа Х им изрази искрена благодарност на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи и неговото ресорно Министерство за ...

Амбасадорката Дир му заблагодари на претседателот Пендаровски за силната поддршка за Украина

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска изрази цврста и недвосмислена поддршка за украинскиот народ по повод двегодишнината од руската воена агресија врз Украина. „Жртвата која веќе две години ...

Украинските безбедносни сили добија нови возила од ЕУ за зајакнување на стабилноста и истрагите за воени злосторства на деокупираните територии

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за време на денешната посета на Кијив им предаде 50 нови возила финансирани од ЕУ на Националната полиција на Украина (НПУ) и ...

20 членки на НАТО досега изразија поддршка за Руте за нов генерален секретар на НАТО

САД, Велика Британија, Франција и Германија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг како следен генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна ...

Фото: Укринформ

Функционери на НАТО: Кијив постигнува значајни резултати на бојното поле, Украина ќе биде приоритет на самитот на НАТО во Вашингтон

Украина постигнува суштински резултати на бојното поле, додека акциите на Русија се неефикасни од воена гледна точка, изјави претседавачот со Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер на прес-конференција по ...

Средба Пендаровски – Агелер: Да продолжи посветеноста кон европските интеграции за позитивна трансформација на демократските капацитети на општеството

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави во земјава, Анџела Прајс Агелер, соопштија од ПР службата на претседателот. Соговорниците разговараа за текот на евроинтегративниот процес на ...

Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER