fbpx
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)

Tag: СДСМ

Европски фронт поднесе седум тужби против решенија на ДИК на Парламентарните избори 2024

Управниот суд иформира дека по поднесени седум тужби од Коалицијата „Европски фронт“ на Парламентарните избори 2024 година против решенија на Државната изборна комисија (ДИК) оформени се предмети и ги презема ...

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Партиски порази за државни победи!

Дали СДСМ ги изгуби изборите поради нереформирањето на системот и невоспоставувањето на правна држава или поради етничкиот фактор? Колку ja чинеа, во смисла на партиски рејтинг, чекорите кои државата ја ...

СДСМ наредната недела ќе почне со подготовки за отчетниот Конгрес, а потоа и за внатрепартиските избори

Највисоките партиски органи на СДСМ следната недела ќе одржат состаноци на кои ќе се извршат подготовките за свикување отчетен Конгрес, согласно статусот на партијата, по поразот на двојните избори кои ...

Ковачевски од Радовиш: На овие избори не одлучуваме само кој ќе ја води државата, туку одлучуваме и каде ќе оди

На овие избори не одлучуваме само кој ќе ја води државата, туку одлучуваме и каде ќе оди нашата држава. Дали ќе продолжи цврсто да гази по европскиот пат или сите ...

Дали овие избори се „историски“, или само партиски вокабулар за прибирање на гласови

Во пресрет на двојните избори, политичките партии ја нагласуваат реториката како клучен елемент на предизборната кампања, нарекувајќи ги годинешниве избори „историски“. Во време на политички избори, зборот „историски“ станува клучен ...

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Османи со 10 заложби како претендент за шеф на државата, СДСМ ќе настапи со „Програма за европска иднина“, а ВМРО-ДПМНЕ во коалиција наречена „Твоја Македонија“

Во пресрет на претседателските и парламентарните избори, политичките партии во земјава продолжуваат со предизборните коалицирања. На помалку од една недела до официјалниот почеток на изборната кампања дефинирани се пет коалициски ...

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Претседателските кандидати договараат мастер дебата до 10 април, ВМРО-ДПМНЕ ги потврди листите за пратеници, Села влезе во коалиција со ДУИ

Предизборната делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која ја заврши посетата на Северна Македонија во периодот од 25 до 28 март, оценува дека периодот пред изборите е ...

Тренчевска: Ветувањето на ВМРО-ДПМНЕ за пензиите ќе го дестабилизира пензискиот систем

ВМРО-ДПМНЕ да не користи популизам кога е во прашање зголемувањето на пензиите, бидејќи нивното ветување ќе го дестабилизира пензискиот систем, порача денеска дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика ...

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Се финализираат коалициите пред почетокот на изборните кампањи; Гласањето за претседателските избори ќе се спроведе во 31 ДКП

Во пресрет на претседателските и парламентарните избори, политичките партии во земјава ги формализираат коалициите, а Државната изборна комисија (ДИК) се подготвува за организирање и спроведување на изборите. За една недела ...

Page 1 of 64 1 2 64

CIVIL MEDIA NEWSLETTER