fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Собрание

Фото: Собрание

Актуелниот парламентарен состав треба да одржи седница за инаугурација на новиот претседател, нов Парламент до 28 мај

Најдоцна до 28 мај треба да биде свикана конститутивната седница на идниот парламентарен состав, согласно новиот Деловник на Собранието. Седницата ќе трае најмногу три дена, а треба да ја свика ...

Собранието го донесе Законот за забрана на нефер трговски практики

Собранието на Република Северна Mакедонија на денешната седница го изгласа Законот за забрана на нефер трговски практики во синџирот на снабдување на земјоделски и прехранбени производи. Со Законот се уредуваат ...

Пред пратениците предлог дополнување на Закон со кој се регулира коефициентот за исплата на плати во високообразовните установи

На денешната собраниска седница пред пратениците ќе се најде предлог дополнување на Законот за високо образование со кој ќе се воедначи платата на вработените во јавните високообразовни установи, која се ...

Фото: МИА

ДИК до Собранието: Во Изборниот законик да се внесе преодна одредба да важат старите важечки документи за овие избори

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски денеска изјави дека ДИК предлага во Изборниот законик да се внесе преодна одредба со која ќе се овозможи на овие избори да се ...

Фото/ Собрание на Р.С. Македонија

Собраниска седница: Избор на член на ДИК, продолжување на важноста на пасошите, законот за игри на среќа

Собранието денеска треба да ја започне 145. седница на која на дневен ред, меѓу другите, се Закон за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните ...

Фото МИА

Собранието в среда ќе гласа за член на ДИК и за Законот за игрите на среќа и за забавните игри, трето читање

Собранието в среда во рамки на 145. седница се очекува да избере нов член на Државната изборна комисија (ДИК). Според информации на МИА, предлогот Абдуш Демири да биде седмиот член ...

Фото: МИА архива

Митрески ги распиша овогодинешните претседателски и парламентарни избори

Во попладневните часови претседателот на Собранието Јован Митрески ги распиша претседателските и парламентарните избори 2024. Првиот круг од претседателските избори се закажани на 24 април, додека вториот круг ќе се ...

Фото: МИА архива

Митрески денеска ќе ги распише претседателските и парламентарните избори 2024

Претседателот на Собранието Јован Митрески се очекува денеска попладне да ги распише претседателските и парламентарните избори 2024, објави МИА. Седмите претседателски избори, според политичкиот договор, треба да се одржат на ...

Фото: МИА архива

Митрески: Да се преземат итни чекори за надминување на проблемот со возачките дозволи

Собранието да преземе итни чекори со цел да се надмине состојбата која произлезе од примената на Преспанскиот договор, односно проблемот кој се појави со возачките дозволи, побара претседателот на Парламентот ...

Page 1 of 59 1 2 59

CIVIL MEDIA NEWSLETTER