fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Џабир Дерала

(ВИДЕО) Дерала: Демократскиот систем надминува, а не создава конфликти и се стреми кон еднаквост, стабилност и развој

Што е најважна одлика на демократијата? Демократијата подразбира можност граѓанките и граѓаните да влијаат на тоа како се управува со нив. На кој начин? https://www.youtube.com/shorts/XdG9JU9czG4 Се разбира, преку избори - ...

Педесет и пет земји-членки на ОН потпишаа Декларација за 90-годишнината од Холодоморот

Педесет и пет земји-членки на ОН ја потпишаа Декларацијата иницирана од Украина по повод деведесетгодишнината од холодоморот ( гладоморот) 1932-1933 година во Украина. Како што пренесе дописникот на Укринформ од ...

Македонска зелена агенда: Трендот на злоупотреба на зелените идеи се опасност и за Северна Македонија

„Ултра десничарски, неонацистички и други радикални или екстремистички поединци или групи го наоѓаат своето упориште во  зелените движења или иницијативи, па и во зелените партии. Од таму затскриени зад зелената ...

Заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис му го врачи Орденот за заслуги од Зеленски на Џабир Дерала

Орденот за заслуги од Зеленски денеска му беше врачен на Џабир Дерала лично од украинскиот заменик министер за надворешни работи

Во рамки на официјалната посета на Северна Македонија, заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис денеска лично му го врачи Орденот за заслуги од украинскиот претседател Володимир Зеленски ...

Пред почетокот на конференцијата „Украина, година на хероизмот“, амбасадорката Лариса Дир и Џабир Дерала, 24 февруари 2023

Амбасадорката Дир: Зеленски го потпиша указот со кој на Џабир Дерала му се доделува Орден за заслуги

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го потпиша Указот со кој на водечкиот македонски новинар Џабир Дерала му се доделува државната награда Орден за заслуги, објави украинската амбасадорка во Скопје, Лариса ...

Дерала: Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, наша обврска е да се бориме против војната

„Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, во услови на руска агресија, против независна, мирољубива, демократска Украина, ние не можеме да зборуваме за мир, а да не кажеме ...

Уставните измени се единствената и неповторлива можност на патот кон ЕУ, ВМРО не нуди алтернатива

Иако опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ е против усвојувањето на уставните амандмани, за воведување на бугарската заедница и уште пет други заедници во Преамбулата на Уставот, сепак, најави дека ќе учествува во ...

Скопје, континенталниот Солун на Балканите, симбол на солидарноста, мултикултурализмот и поделбите

ЏАБИР ДЕРАЛА Мајка ми, стара скопјанка, чија куќа во непосредна близина на Саат кулата, била тешко оштетена, имала неполни 17 години кога градот го погоди катастрофалниот земјотрес. Се сеќава како ...

Дерала од ЦИВИЛ за Глас на Америка: Македонските демократски и евроатлантски интеграциски процеси се незамисливи без поддршката од САД

„Бројни се придобивките од пријателството што го негува САД кон Северна Македонија“, вели Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ – Центар за слобода, за Глас на Америка, по повод 4 јули, ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER