fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Димитар Ковачевски

Заев со поддршка за Ковачевски и Пендаровски

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев преку видео обраќање даде поддршка на актуелниот претседател на СДСМ Димитар Ковачевски и на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски Заев потсети на резултатите ...

Ковачевски в четврток ќе поднесе оставка, најави дека во нивната коалиција ќе бидат сите кои се проевропски ориентирани

Премиерот Димитар Ковачевски в четврток ќе поднесе оставка, по што ќе се отворат процесите за формирање техничка влада, која треба да го овозможи спроведувањето на парламентарните избори на 8 мај. ...

Ковачевски, Заев и Ахмети разговарале за стратегијата за настап на изборите

Премиерот Димитар Ковачевски и актуелен лидер на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети и поранешниот премиер и лидер на СДСМ Зоран Заев на синоќешната заедничка средба во Скопје,  разговарале за ...

Димитар Ковачевски

Ковачевски за ЦИВИЛ МЕДИА: Вклученоста на целото општество е решението во борбата против дезинформациите

„Одговорно можам да потврдам дека институциите се на вистинската страна и активно се борат против малициозните организирани групи кои наменски создаваат дезинформации и манипулации со информации и се обидуваат да ...

Фото: МИА

Ковачевски нема да се сретне со Лавров: Ова не е дипломатската победа на Русија, туку на ОБСЕ

„Ова апсолутно не е никаква дипломатска победа на Русија, ова е дипломатска победа на ОБСЕ со оглед на тоа дека беше доведено во прашање функционирањето на ОБСЕ. Со ова ОБСЕ ...

Фото: МИА

На средба во Собранието во декември ќе се дефинираат сите детали за одржувањето на изборите

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека во мај идната година има доволно простор да се организираат редовни и претседателски и парламентарни избори. Информира дека на средба во Собранието во текот ...

Фото: МИА

Ковачевски на средба со Сарацин и Франгеш: За европската иднина на Северна Македонија, треба да преовлада одговорноста над партиските интереси

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, имал средба со специјалниот претставник на Владата на Сојузна Република Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин и со специјалниот пратеник на ...

Фото: МИА

Наместо тензии потребен мир и дијалог – порачаа од Скопје лидерите на НАТО сојузниците од регионот

Не постои директна воена закана кон некоја од земјите во регионот, но постојат причини за загриженост за состојбите. Западниот Балкан е стратешки важен за НАТО, а Северна Македонија е ценет ...

Фото архива на ЦИВИЛ (Б. Јордановска)

Калкулации околу датумот за одржување на парламентарните избори

Денешниот брифинг со новинари на собранискиот спикер Талат Џафери, ги даде рамките по кои политичките партии би било пожелно да се раководат при одредување датум за одржување на претседателските и ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER