fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: ДКСК

ДКСК одлучи во корист на Силјановска: Академијата за судии треба да ја стави во мирување постапката за прием на 130 слушатели

Државната комисија за спречување на корупцијата попладнево донесе одлука со која и предлага на Академијата за судии и јавни обвинители да ја стави во мирување постапката за прием на 130 ...

ДКСК објави листа на институции кои не доставиле податоци за располагањето со службени возила

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на својата веб страница објави листа на институции кои не ја исполниле законската обврска за доставување на податоци за моторните возила со кои располагаат, ниту ...

Конститутивна седница на новиот состав на ДКСК, за решавање имаат 581 предмет

Новиот седумчлен состав на Антикорупциската комисија, кој на 8 февруари го почна мандатот за 2024-2029, има вкупно 581 предмет кои ќе ги распределат за решавање во претстојниот период. Од нив, ...

24 ЧАСА: ЈО отвори истрага за случајот Онкологија; од 56 иницијативи за покренување постапка за крвично гонење, ниту една процесуирана, велат од ДКСК; што е дезинформација-едукативно видео на ЦИВИЛ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Јавното обвинителство отвори истрага за случајот со Онкологија и побара мерки за претпазливост за поранешниот директорот на Клиниката за радиотерапија и онкологија, Нино Васев, кој се сомничи ...

ДКСК: Од 56 иницијативи за покренување постапка за крвично гонење ниту една не е процесуирана

Државната комисија за спречување на корупцијата за време на петгодишниот мандат оформила вкупно 2872 предмети од кои 2788 биле по пријави од областа на спречување на корупцијата, а 84 предмети ...

Османи: ДКСК и ОЈО ГОКК ја потврдија законитоста и чесноста на тендерската процедура за приспособувањето на СРЦ „Борис Трајковски“

Државна комисија за спречување на корупција (ДКСК) и Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал излезе со конечен став за реконструкција на салата „Борис Трајковски” за целите на Министерскиот совет ...

ДКСК до ОЈО ќе достави анализа за постапувањата на државните органи при склучувањето на договорот за коридорите 8 и 10Д

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 99-та седница ја презентираше анализата на одлуките при носењето и склучувањето на договорот за градба на коридорите 8 и 10Д со ...

Последни интервјуа на кандидатите за нов состав на ДКСК, одлука следната недела

Последните 14 кандидати за новиот состав на ДКСК одговараа денеска пред пратениците за нивните визии и зошто претендираат да влезат во борбата за спречување на корупцијата. За новиот состав на ...

Фото: МИА

Собранието го избира новиот состав на Антикорупциската комисија

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ќе одржи седница на која треба да бидат спроведени интервјуа на пријавените 42 кандидати за претседател и членови на Државната комисија ...

ДКСК ја демантираше ВМРО-ДПМНЕ, утврди дека нема конфликт на интерес кај Ковачевски за Пиксел груп

Паднаа во вода обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ и нивната измислена афера „Броило“, откако Државната комисија за спреување на корупција (ДКСК) потврди дека нема повреда на одредбите од член 45 од Законот ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER