fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: Доналд Трамп

Марш на жените во Вашингтон 2017. Фото: Wikimedia commons

Новата кампања на Бајден се фокусира на флертувањето на Трамп со забраната на абортус

Федералното избегнување на абортусот на Трамп предизвикува оган од двете страни Поранешниот претседател Трамп во понеделникот одби да заземе став за потенцијалната федерална забрана за абортус и наместо тоа, призна ...

Од Врховниот суд на САД побарано да го отфрли барањето за имунитет на Трамп

Специјалниот советник Џек Смит го повика Врховниот суд во понеделникот да ги отфрли тврдењата на поранешниот претседател Трамп за имунитет и да го спречи поранешниот претседател дополнително да го одложи ...

Кривичното судење за Трамп закажано за 15 април, откако неговиот обид за одложување пропадна

Веќе е сигурно дека Доналд Трамп ќе влезе во историјата како првиот поранешен претседател на САД на кој ќе му се суди по кривични пријави, откако судијата ги отфрли неговите ...

Милијардерот Трамп можеби веќе и не е милијардер, не успеа да плати обврзница од 464 милиони долари за случајот со измама во Њујорк

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да најде приватна компанија за да ги гарантира 464 милиони долари што му беше наредено да ги плати во случајот за граѓанска измама ...

Foto: Wikimedia Commons

Врховниот суд на САД ја отфрли пресудата од Колорадо и го задржа Трамп на гласачкото ливче на национално ниво

Врховниот суд на САД во понеделникот едногласно застана на страната на поранешниот претседател Доналд Трамп, дозволувајќи му на републиканскиот претседателски фаворит за 2024 година да остане на изборното ливче и ...

Фото: МИА

Трамп победи на изборите за претседателски кандидидат од републиканците во Ајова

Поранешниот претседател Доналд Трамп победи на прелиминарните избори за претседателски кандидат од републиканците што синоќа се одржаа во Ајова. И покрај арктичкиот студ што ноќеска на некои места достигна -37 ...

Судиите во Вашингтон изразуваат скептицизам за тврдењата дека Трамп е имун од гонење

Американскиот апелационен суд во Вашингтон ги доведе во прашање тврдењата на Доналд Трамп дека е имун од кривична пријава за обид за поништување на изборите во 2020 година, додека поранешниот ...

Фото: Економик Тајмс – Тајмс оф Индиа

Трамп и Клинтон патувале со приватниот авион на Епстајн, „Лолита експрес“, меѓу споменатите во судските документите се и принцот Ендрју, Мајкл Џексон, Кевин Спејси

Вчера беа објавени голем број судски документи со кои се идентификуваат лицата поврзани со познатиот сексуален престапник Џефри Епстајн. Принцот Ендрју, војводата од Јорк, поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, ...

Се стеснува јамката околу Трамп, поранешните соработници му вртат грб и сведочат против него

Третиот поранешен адвокат на Доналд Трамп, Џена Елис се изјасни за виновна во случајот за измама на гласачите на изборите во американската држава Џорџија, додека неговиот поранешен „фиксатор“, Мајкл Коен, ...

Page 2 of 12 1 2 3 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER