fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Доналд Трамп

Фото: МИА

Доналд Трамп гласно исвиркан на Либертаријанската национална конвенција

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше гласно и постојано исвиркан во текот на неговиот говор во саботата на националната конвенција на Либертаријанската партија, особено кога ги замоли присутните „да го ...

Фото: Скриншот

Трамп го објави, а потоа го симна од интернет видеото со наслови за „создавање обединет рајх“ доколку победи

Поранешниот американски претседател и најверојатно идниот републикански кандидат, Доналд Трамп на својата социјална мрежа „Truth Social“ објави видео во понеделникот попладне на кое се прикажани слики од хипотетички написи во ...

Судењето против Трамп се ближи кон завршница, со уште еден ден сведочење на Коен

Мајкл Коен, некогашниот личен адвокат на Доналд Трамп и клучен сведок на обвинителството, се враќа денеска да сведочи на судењето на поранешниот американски претседател. Трамп е првиот претседател на САД ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Контроверзни одлуки на американските судови: Поништена пресудата на Харви Вајнштајн, Врховниот суд се подготвува да пресуди делумен имунитет за Трамп

Највисокиот суд во Њујорк ја поништи пресудата на Харви Вајнстин од 2020 година за обвиненијата за кривично дело сексуален криминал, пресврт што згрози многу жени чија одлука да зборуваат против ...

Фото: Скриншот YouTube

Трамп “им намигнува” на ЛГБТК гласачите

Поранешниот претседател и најверојатно идниот републикански претседателски кандидат Доналд Трамп,  според пишувањето на  Washington Examiner, во трката по гласови сега се врти и кон гласачите од ЛГБТК заедницата во САД ...

Фото: Скриншот

Нема избрани поротници на првиот ден од судењето на Трамп на Менхетен

Првото кривично судење на поранешен претседател на САД започна вчера на Менхетен, при што стотици граѓани беа повикани потенцијално да се приклучат на поротата која ќе одлучува за судбината на ...

Марш на жените во Вашингтон 2017. Фото: Wikimedia commons

Новата кампања на Бајден се фокусира на флертувањето на Трамп со забраната на абортус

Федералното избегнување на абортусот на Трамп предизвикува оган од двете страни Поранешниот претседател Трамп во понеделникот одби да заземе став за потенцијалната федерална забрана за абортус и наместо тоа, призна ...

Од Врховниот суд на САД побарано да го отфрли барањето за имунитет на Трамп

Специјалниот советник Џек Смит го повика Врховниот суд во понеделникот да ги отфрли тврдењата на поранешниот претседател Трамп за имунитет и да го спречи поранешниот претседател дополнително да го одложи ...

Кривичното судење за Трамп закажано за 15 април, откако неговиот обид за одложување пропадна

Веќе е сигурно дека Доналд Трамп ќе влезе во историјата како првиот поранешен претседател на САД на кој ќе му се суди по кривични пријави, откако судијата ги отфрли неговите ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER