fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Доналд Туск

Туск: Полска ќе се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“

Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека Полска мора да се приклучи на странските системи за противвоздушна одбрана, вклучувајќи го и проектот „Европски небесен штит“ на Германија, Велика Британија и ...

Фото: Скриншот

Полскиот опозициски лидер Туск прогласи победа: Полска победи, победи демократијата

Полскиот опозициски лидер Доналд Туск прогласи почеток на нова ера за неговата земја, откако се покажа дека опозициските партии освоија доволно гласови на парламентарните избори во неделата за да ја ...

Протести во Полска

Најголем протест од падот на комунизмот во 1989 година: Половина милион Полјаци излегоа на улица

Половина милион Полјаци денеска излегоа на улиците на Варшава за да протестираат против популистичката националистичка влада, неколку месеци пред есенските парламентарни избори, објавија организаторите. Се чини дека собирот е најголемиот ...

Туск: Застанавте до нас и ние ќе застанеме до вас

Чувствувам промена во политичкиот менталитет во Македонија и вистинска волја за придвижување на евроатлантската ингерација. Гледам храбро лидерство насочено кон иднината. Препораката од ЕК е најдобар доказ дека напорите на ...

Прес-конференција на премиерот Заев и претседателот на Европскиот совет, Туск

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во моментов во Владата на Република Македонија оддржуваат заедничка прес-конференција. Туск денеска во Скопје е специјален гостин на состанокот на лидерите на земјите ...

ЕУ ќе преговара за Брегзит само ако Ирска го прифати предлогот на Лондон

Европската унија ќе го отфрли британското барање за преговори за транзицискиот период по излегувањето на Велика Британија од Унијата и за иднината на трговскиот пакт, доколку Ирска не е задоволна ...

Туск ја обвини полската влада дека спроведува „план на Кремљ“

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изрази загриженост поради сличноста на политиката на десничарската Влада на Полска, со она што го опиша како „план на Кремљ“. „Аларм! Жесток спор со ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER