fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: дронови

Иран лансираше над 100 беспилотни летала кон Израел

Израелските медиуми објавија дека Иран вечерва лансирал беспилотни летала кон Израел. Тоа го потврди и портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари. Во јавното обраќање тој ги предупреди граѓаните кога ...

Литванија ќе и испорача 3.000 борбени дронови на Украина, тврди литванската премиерка Шимоните

Литванија денеска соопшти дека ќе и достави на Украина околу 3.000 борбени беспилотни летала и дека ќе придонесе за рехабилитација на украинските војници кои се борат на фронтот. „Во блиска ...

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Припадник на спасувачките екипи, Одеса, 15 март 2024

Нападот со дронови врз Одеса нанесе штета на земјоделските претпријатија

Ноќеска непријателот повторно го нападна регионот на Одеса со борбени беспилотни летала. Од дроновите се уништени две земјоделски претпријатија и индустриски објекти, изјави Олех Кипер, шеф на регионалната воена управа ...

Украина планира да произведе еден милион дронови што пренесуваат слика во живо

Украина планира да произведе еден милион беспилотни летала што пренесуваат слика во живо (дронови со поглед на прво лице (FPV) следната година, изјави денеска министерот за стратешки индустрии Олександар Камишин, ...

На денот на сеќавањето на Гладоморот, геноцид против Украинците во 1932-1933: Масовен напад со дронови врз Кијив

Русија ја нападна денеска Украина со околу 75 беспилотни летала Шахед од иранско производство, од кои 71 се уништени со противвоздушна одбрана, соопштија украинските вооружени сили. Нападот, според шефот на ...

Петровска: Следната година влегуваме во процес на набавка на дронови за македонската Армија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска вечерва во емисијата Click Plus на ТВ21 говореше на повеќе теми поврзани со одбраната, вклучувајќи го и буџетирањето на одбраната и инвестициите во нова и ...

Сушко: Гори фабриката за беспилотните летала Шахед во Техеран

Фабриката за беспилотни летала Шахед гори во Техеран. Иранската диктатура ја снабдува Руската Федерација со овие беспилотни летала за да убива украински цивили, објави на Икс (Твитер), Игор Сушко. 💥 ...

Станбена зграда која е оштетена за време на напад со руски дрон во текот на ноќта во Одеса на 10 јуни 2023 година. (Foto: Reuters)

Нови руски напади во Украина: Убиени три лица во Одеса, нападнат воен аеродром во Полтава

Русија истрела ракети и беспилотни летала врз цели ширум Украина денеска во раните утрински часови, при што загинаа тројца цивили во црноморскиот град Одеса, а нападнат е и воениот аеродром ...

Фото: Укринформ

Москва пријави напади со дронови, причина за Путин да прогласи целосна мобилизација

Утрото на 30 мај, наводно, голем број беспилотни летала ја нападнале Москва, соопшти градоначалникот Сергеу Собјанин, пренесува Укринформ повикувајќи се на Медуза. Според началникот на градот, на неколку згради „е ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER