fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: држава

Војо Маневски

Шаховска завршница

ВОЈО МАНЕВСКИ За разлика од другите игри, кај шахот е сеедно дали се игра на домашен или на туѓ терен, публиката (или кибицерите) секако мора да молчи. Така, пред да ...

Костадинов: Може да се надмудруваме за политики и идеи, но неприфатливо е да ја разнебитуваме државата

Генерации и генерации воспитавме во духот на секојдневна кавга и фаталност. Мораме да престанеме со тоа. Мораме новите генерации да ги воспитаме со тоа дека мора заеднички да ја градиме ...

Војо Маневски

Лек и терапија

ВОЈО МАНЕВСКИ Луѓето се разболуваат, на тоа сме сведоци. Се разболува целиот жив свет и тоа го гледаме. А се разболуваат ли народите и нивните држави? Ако сѐ друго е ...

Војо Маневски

Развејување

ВОЈО МАНЕВСКИ Зимскиве утра сѐ повеќе се облечени во магловита облека. Облеката од магла е нормална за веќе студените утра, ама магловитата облека е резултат на човечките активности во односите ...

Академик Абдулменаф Беџети: Државата мора да ги контролира фирмите „супер профит мејкери“

Државата мора да ги контролира фирмите феномени на екстра профитот. Јас таквите компании ги нарекувам „супер профит мејкери“. Сериозни држави не толерираат компании кои остваруваат екстра профити надвор од сите ...

Солидарност, инаку отидовме јабана

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Не можам да разберам дел од луѓето во јавниот сектор, кои не сакаат скратувања за да се помогне да се платат платите во приватниот сектор, од чија работа ...

Најчевска: Државата го следи патот на претходната власт

Проф. Мирјана Најчевска, експертка за човекови права, говори за неприфатливиот начин на финансиско угнетување на најсиромашните, кои се соочуваат со ригорозни мерки за извршување на нивните долгови, со што се ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER