fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: европски пат

СДСМ: Извештајот на ЕК е потврда, ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на европскиот пат

Извештајот на Европската комисија ги потврди фактите дека ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на европскиот пат и на реформите на земјата, велат од СДСМ. Извештајот јасно наведува дека ДПМНЕ активно ...

Фото: МНР

Османи – Бербок: Германијa е наш најгласен поддржувач на европскиот пат

Во рамки на учеството на 78-то Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи остварил билатерална средба со министерката за надворешни работи на Сојузна ...

Европски пат, Србија: Лидерот на движењето, Раде Баста, планира средба со Зеленски во Украина, Србија да стане дел од цивилизираниот свет

Движењето Европски пат денеска објави дека неговиот претседател Раде Баста планира наскоро да го посети претседателот на Украина, Володимир Зеленски, „чија земја е во војна по катастрофалната агресија на Руската ...

Ковачевски: Граѓаните сакаат да живеат во ЕУ и ние треба одлуката да ја донесеме заради граѓаните

„Сите ние имаме одговорност пред граѓаните и пред земјата. Заедно треба да застанеме, рамо до рамо и да го браниме државниот интерес. Ние ќе продолжиме со нашата посветеност и со ...

Има услови во преговарачката рамки такви какви што се, зависи од нас како држава дали ќе ги исполниме или не, рече Богоев.

Богоев: Планот Б е да најдеме истомисленици од опозицијата за европскиот пат на земјата

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев во интервју за ТВ24 информира дека на ВМРО-ДПМНЕ им бил презентиран францускиот предлог, било разговарано со ВМРО-ДПМНЕ и тие биле во тек цело време. -Има ...

Лукаревска: Разговори за уставните измени има со сите, прогресивните сили ќе победат

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во емисијата „Трилинг“ кажа дека власта разговара со сите политички чинители во рамки на Парламентот со цел да се поддржат уставните измени и да ...

Фото: Влада.мк

Средба Османи – Албарез: Преговорите мора да продолжат за време на шпанското претседателство со ЕУ

Министерот за надворешни работи, ЕУ и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарез Буено, денес оствари работна посета на Република Северна Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Бујар ...

Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со потпретседателот на Владата ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER