fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Ф-16

Фото: defence-blog.com

Германија испрати нов пакет воена помош за Украина, два Ф-16 од Белгија за обука на украински пилоти

Најновата западна поддршка за борбата на Украина против руските агресори се состои од  пакет воена помош од Германијакој кој вклучува ракети за противвоздушна одбрана, борбени возила на пешадија, радари, камиони ...

Романија отвори центар каде што може да обучува украински пилоти за Ф-16 во 2024 година

Романија, членка на НАТО, денеска отвори меѓународен центар за обука на пилоти од сојузничките земји за управување со борбени авиони Ф-16 (ЕФТЦ), кој ќе биде отворен за сите сојузници и ...

Фото/ Wikipedia commons

Американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Американскиот Конгрес не може да ја поддржи продажбата на борбени авиони Ф-16 во вредност од 20 милијарди долари на Турција додека Анкара не го ратификува членството на Шведска и Финска ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER