fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: финансии

Пленковиќ: За десет години членство во ЕУ, Хрватска е во плус 12 милијарди евра

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека за десет години членство во Европската Унија, Хрватска е во плус 12 милијарди евра кога се гледа колку е платено за членство, а ...

Фон дер Лајен: Можеме да се справиме со климатските промени, ни требаат технологија и финансии

Климатските промени се дело на човекот, што значи дека ние можеме да се справиме со овој предизвик, за што ни е потребна технологија и ни требаат финансии, порача денеска претседателката ...

Битиќи: Сите да бидеме повнимателни и погрижливи кон трошењето енергија во нашите средини

Вицепремиерот Фатмир Битиќи преку своја објава на Фејсбук испрати порака до граѓаните по повод Светскиот ден на енергетската ефикасност дека малите промени се доволни за заштеда на енергија, финансии и ...

Фото: МИА

Европската комисија со предлог за нова помош до 100 милиони евра за Северна Македонија

Европската комисија денеска предложи да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Северна Македонија. Помошта ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на државата во 2023 и ...

Бесими: Прогресивниот данок ќе биде во некој иден мандат на некоја идна владата

Иако го најави за годинава, Владата сепак одлучи да го пролонгира враќањето на прогресивниот данок на личен доход. Во собраниска процедура е Законот за екстра профит кој предвидува сите фирми ...

Северна Македонија има најмали даноци во Западен Балкан

Државата мора да ги контролира фирмите феномени на екстра профити. Јас таквите компании ги нарекувам „супер профит мејкери“. Сериозни држави не толерираат компании кои остваруваат екстра профити надвор од сите ...

Џевдет Хајредини

Хајредини: Владата ја продолжува 30-годишната болка со државниот буџет!

Ексклузивно видео интервју со Џевдет Хајредини, експерт и аналитичар во областа на финансиите и економијата и првиот министер за финансии од осамостојувањето на Македонија. Хајредини за ЦИВИЛ Медиа го анализира ...

8 милиони евра на располагање на општините за инфраструктурни проекти

Министерството за финансии упати јавен повик до општините кои од денеска ќе можат да аплицираат со нови капитални проекти за 8 милиони евра средства преку Проектот за подобрување на општинските ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER