fbpx
Фото/ Wikimedia commons

Tag: ФЗОМ

Штрајк на вработените во ФЗО – ќе останат ли пациентите без лекови и боледување, матичните без капитација, јавното здравство без плати?

Вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување од денеска ќе стапат во штрајк. Ќе се извршуваат само неопходните работни задачи како пријава на малолетно лице како член во ...

ФЗОМ: Здравствените работници почнаа да ги добиваат јануарските плати

Дел од здравствените работници од јавното здравство веќе ја имаат јануарската плата на своите сметки, соопшти доцна попладнево Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ), додавајќи дека исплатата ќе тече ...

Фото: МИА

Дефинирани законските измени за купување на лекот „Трикафта”, од Асоцијацијата за цистична фиброза задоволни

Членовите на работната група составена од стручни советници на премиерот, претставници на ФЗОРСМ, Министерството за здравство, од фармацевтската индустрија како и од Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска ги дефинираа Предлог ...

„Киднапиран“ системот на ФЗО: Што е „ransomware“ и дали државата треба да плати откуп?

Поради сајбер-нападот, веќе десетина дена е оневозможено нормалното функционирање на системот на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) па хартиените обрасци се вратени во функција, што предизвика страв и вознемиреност кај ...

Ковачевски: Се работи за хакерски напад на ФЗОМ, наредните денови решение за исплата на платите

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека блокираната интернет страница на Фондот за здравствено осигирување (ФЗОМ) која веќе неколку дена не е во функција, претставува хакерски напад. Со експертски тимови од Германија, ...

Ковачевски: Преземени се сите чекори за набавка на „Трикафта“, нема да чекам бирократски процедури

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER