fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: Гладомор

Русите светот глад

Русите мислат дека светот постојано нешто им должи, па треба и да ги спасува од глад, откако ќе се исцрпат во своите војни

Дали во Кремљ паметат колку пати САД ги спасувале од глад во последните 120 години? Историските факти се туркаат настрана, па дури и се уништуваат доказите за тоа. Напротив, се ...

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ (Скопје) се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина. Амбасадата на Украина и украинската заедница во Северна Македонија го почитуваа споменот ...

Украина се сеќава на Гладоморот, Зеленски го спореди со руската инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече исклучително важен споменот на Големиот глад, во кој загинаа милиони Украинци во 1932 и 1933 година, а швајцарскиот претседател Ален Берсет оддаде почит на ...

Педесет и пет земји-членки на ОН потпишаа Декларација за 90-годишнината од Холодоморот

Педесет и пет земји-членки на ОН ја потпишаа Декларацијата иницирана од Украина по повод деведесетгодишнината од холодоморот ( гладоморот) 1932-1933 година во Украина. Како што пренесе дописникот на Укринформ од ...

Ноќта на 23 јули,🇷🇺jа погоди Одеса со ракети-Калибар, Оникс, Х-22,Искандер-К,Искандер-М. Има жртви, повредени деца.

Дир: Жртви и повредени деца во руски ракетен напад врз украинскиот град Одеса

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир, во своја објава на Твитер напиша дека има жртви и повредени деца во руски ракетен напад кој се случил ноќеска врз украинскиот град Одеса. Блокирањето ...

Ехото на историските злосторства на Русија одекнува во нејзината тековна војна во Украина

Целосната војна на Русија ги разоткрива застрашувачките ужаси што, секако не се изненадувачки, со оглед на долгата историја на руските злосторства извршени врз Украина. Намерното нанесување тешка физичка и психолошка ...

Зеленски: Холандија го призна Холодомор како геноцид врз Украинците

Претставничкиот дом на Холандија, Долниот дом на парламентот, го призна Холодомор како геноцид врз украинскиот народ, изјави денеска претседателот на Украина, Володимир Зеленски, пренесува МИА. Холодомор е голем глад што ...

Хрватски сабор со декларација го призна како геноцид Гладоморот врз Украинците

Хрватскиот парламент едногласно ја изгласа Декларацијата за признавање на Холодомор (Гладомор) како геноцид врз украинскиот народ, а претседателот на Украина Володимир Зеленски одговори со благодарност на социјалните мрежи. Гласањето на ...

проф. д-р Ратко Дуев, Декан на Филозофскиот факултет во Скопје (Фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Дуев: Руската агресија врз Украина јасно покажува дека децата сѐ повеќе се мети, а не случајни жртви

Амбасадата на Украина во Северна Македонија организираше настан и изложба за одбележување на Меѓународниот ден за заштита на децата и 4 јуни, ден кој Украина го одбележа во спомен на ...

Професор Володимир Сергијчук, раководител на Катедрата за историја на Украинците во светот при Кијивскиот национален универзитет „Тарас Шевченко“, доктор по историски науки (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Сергијчук: Украина не е мртва – таа се заштитува себеси и целиот цивилизиран свет од обидот да се врати текот на историјата назад

Амбасадата на Украина во Северна Македонија организираше настатан и изложба за одбележување на Меѓународниот ден за заштита на децата и 4 јуни, ден кој Украина го одбележа во спомен на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER