fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Гордана Силјановска-Давкова

Фото/ Кабинет на претседателката Гордана Сиљановска Давкова

Сиљановска Давкова – Агелер: Евроинтеграциите позитивно влијаат врз демократската и економската консолидација на земјите од регионот

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска остварила средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер.  На средбата, соопштија од Кабинетот на Сиљановска Давкова, се  разговарало за можностите за засилување на ...

Сиљановска Давкова: Постои замор од проширувањето, но уште поголем е од чекањето, ЕУ треба да го вклучи Западен Балкан

Свесни сме дека постои замор од проширувањето, но постои и уште поголем замор со чекањето. Затоа во својство на претседавачи на ПСЈИЕ ги охрабрувам европските партнери да останат доследни, кредибилни ...

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку доследна ЕУ-логика

Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето на Самитот на шефови на држави ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Државата, тоа сум јас!

Доколку некои од вас, читајќи го насловот, помислија дека изјавата „Државата, тоа сум јас“ е дело на новата претседателка на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска – Давкова, предложена од ВМРО ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Македонија повторно – „нашата земја“

ДРАГАН МИШЕВ Откако новата претседателка на Република Северна Македонија предложена од ВМРО – ДПМНЕ, уште не седната на претседателската фотелја, со првите реченици при давањето на претседателската заклетва и избегнувањето ...

Венецот од Давкова за чествувањето на Кирил и Методиј без името на државата

Претседателката на државата вчера го имаше првото меѓународно учество на одбележувањето на ликот и делото на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Но целиот настан заврши со своевиден скандал, ...

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Во разговорот со украинскиот претседател Зеленски, претседателката Сиљановска Давкова, како што информираат од нејзиниот кабинет, ја ...

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска со аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск официјално ја почнува неколкудневната посета на Ватикан и Рим во рамки на чествувањето на 24 Мај, ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Изјавите на Силјановска – Давкова и Мицкоски поттикнуваат хајка против Кацарска и „неподобните“ судии и обвинители

ДРАГАН МИШЕВ Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска била нападната во саботата, од маж од Богданци, среде бел ден, во угостителски објект во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER