fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА

Tag: Германија

Ќе се избегне ли рецесија? – Инфлацијата во Еврозоната се намалува, а и цената на енергенсите паѓа

Инфлацијата во еврозоната се намали и во јануари и се лизна на 8,5 отсто, благодарение на многу поблагиот раст на цените на енергенсите, покажаа првите проценки на Евростат во средата. ...

Германскиот конзулат во Истанбул затворен поради опасност од напад

Германскиот конзулат во Истанбул денеска е затворен поради зголемена закана од напад во најголемиот турски град, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Како што јави ДПА, Германија ги предупреди своите ...

Руската машинерија за лажни вести не застанува – реклама за Леопард тенковите наводно прикажана на билборд во Берлин

Руската пропаганда фалсификуваше реклама на најпознатиот светлечки билборд во главниот град на Германија, Берлин. Државните медиуми на Кремљ, руските канали на телеграм и проруските профили на твитер споделуваат видео наводно ...

Германија инвестира над 200 милиони евра во заштита на амазонската прашума

Германската министерка за развој Свења Шулце денеска изјави дека германската Влада ќе му обезбеди 204 милиони евра на Бразил за заштита на животната средина. Од вкупната сума, 38 милиони долари ...

Фото/ Wikipedia commons

Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците на можни напади во Истанбул

Американската Амбасада во Турција денеска ги предупреди Американците за можни терористички напади врз цркви, синагоги и дипломатски претставништва во Истанбул, што е второ вакво нејзино предупредување во последните четири дена, ...

Фото: achgut.com

Германскaта комесарка за антидискриминација мета на критики поради „аријанизација“ на комеморацијата за Холокаустот

Ферда Атаман, контроверзната германска комесарка за антидискриминација, се соочува со критики затоа што ги спомнала само ЛГБТ+ жртвите на холокаустот, без да ги спомене шесте милиони Евреи кои беа убиени ...

Најмалку двајца убиени и пет повредени во нападот со нож во воз во Германија

Најмалку две лица се убиени, а пет се повредени во нападот со нож во воз во северна Германија, објави германскиот весник „Билд“, повикувајќи се на портпарол на федералната полиција, пренесува ...

Леопард 2 (Wikimedia Commons)

Украинската амбасадорка Дир ја поздрави одлуката на Германија да испрати тенкови Леопард-2 во Украина

Украинската амбасадорка, Лариса Дир, на социјалните мрежи изрази благодарност до германската влада за денешната одлука да испрати тенкови Леопард-2 во Украина и да даде зелено светло за партнерите да испорачуваат ...

Жестока офанзива на Франција и Германија врз Белград и Приштина, Вучиќ ја избра европската иднина, регионот пред историска пресвртница

СОЊА КРАМАРСКА Амбасадорите на Германија и Франција во Србија, Анке Конрад и Пјер Кошар денеска истакнаа дека целта на француско-германскиот план за Косово е да се надмине конфликтот што трае ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER