fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Индија

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Путин го прими „драгиот пријател“ Моди, Вашингтон изрази загриженост, за Зеленски ова е „огромно разочарување и катастрофален удар за мировните напори“

Путин е домаќин на индискиот премиер Нарендра Моди на неговото прво патување во Русија по нејзината воена агресија врз Украина, додека индискиот лидер чекори по тенка линија помеѓу одржувањето на ...

Фото: МНР на Украина

Украина ќе воспостави врски со Индија

Дмитро Кулеба, министерот за надворешни работи на Украина, треба да допатува во Индија во дводневна официјална посета која започнува на 28 март. Посетата, иницирана по налог на индискиот министер за ...

Фото: МИА

Индиска војска: Во судир во спорниот регион Кашмир загинаа четворица војници и еден милитант

Четворица војници и еден милитант загинаа во престрелка меѓу индиската армија и бунтовниците во спорниот регион Кашмир, соопшти индиската војска. Борбите избиле вчера, неколку дена откако индиската армија започна потера ...

The Prime Minister, Shri Narendra Modi  with the Chinese President, Mr. Xi Jinping and First Lady Ms. Peng Liyuan at Hyatt Hotel, Ahmedabad on September 17, 2014 / Wikimedia commons

Нови тензии меѓу членките на БРИКС: Кинескиот претседател нема да присуствува на Г20 самитот во Делхи што се толкува како омаловажување на Индија

Кинескиот претседател Си Џинпинг нема да присуствува на самитот на Г-20 во Индија оваа недела, откако по неодамнешните тензии, билатералните односи меѓу двете земји остануваат замрзнати. Aналитичарите сметаат дека  дека ...

Карикатура од Сатиш Ачарја во „Дејли Мејл“

Индија: Врзување со БРИКС

Карикатуристот Сатиш Ачарја со својата карикатура за „врзувањето со БРИКС“, објавена во „Дејли Мејл“, ја прикажува подредената позиција на Индија во однос на Кина. Во карикатурата е прикажан индискиот премиер, ...

Фото: Atlanticcouncil

Територијални претензии помеѓу основачите на БРИКС: Индија ja отфрли новата кинеска мапа за територијален суверенитет врз индиски територии

Мапата што го прикажува територијалниот суверенитет на Кина во Јужното Кинеско Море беше целосно отфрлена од Индија, Малезија, Филипини и Тајван. Трите нации се придружија на кинескиот регионален ривал и ...

Османи- Џаишанкар: Отвараме ново поглавје во односите со Индија преку зајакната економска соработка и регионално поврзување

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на официјалната посета на Индија, денес оствари средба со својот индиски хомолог, Субраманјам Џаишанкар. Во фокус на разговорите беше развојот на пријателските ...

Османи во Њу Делхи се сретна со Потпретседателот на Индија, Дханкар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја започна официјалната посета на Индија со средба со потпретседателот на државата, Џагдееп Дханкар. На средбата беа поздравени пријателските односи меѓу двете земји, како ...

Османи во посета на Индија

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи од денеска е во официјална посета на Индија, соопшти индиското Министерството за надворешни работи. Османи во Њу Делхи ќе има средби со потпретседателот на ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER