fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Истанбул

Фото: Wikimedia commons

Турција гласа: Битката за управување со Истанбул станува клучна за иднината на земјата

Милиони Турци гласаат на изборите во недела за да одлучат кој ќе управува со нивните најголеми градови, и дали претседателот Реџеп Таип Ердоган може да ја врати контролата од опозицијата. ...

Антисемитски пораки во Истанбул: Забранет влез за Евреите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во еден од своите најостри коментари досега за конфликтот во Газа, во средата (25 октомври) рече дека палестинската милитантна група Хамас не е терористичка организација, ...

(ВИДЕО) Несреќата ги зближи: Грчките спасувачи испратени со аплауз од Истанбул

Грчкиот спасувачки тим составен од 22 спасувачи со аплауз го напушти Истанбул. Членовите со солзи порачаа дека дале сè од себе за да помогнат најмногу што можат. Гувернерот на Истанбул ...

Германскиот конзулат во Истанбул затворен поради опасност од напад

Германскиот конзулат во Истанбул денеска е затворен поради зголемена закана од напад во најголемиот турски град, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Како што јави ДПА, Германија ги предупреди своите ...

Екрем Имамоглу (фото извор: Wikimedia Commons)

Турскиот суд одреди затвор и политичка забрана за градоначалникот на Истанбул и противкандидатот на Ердоган

Екрем Имамоглу долго време се сметаше за потенцијален силен противкандидат на претседателот Реџеп Тајип Ердоган на изборите следната година, објавува Фајненшал Тајмс. Турскиот суд го осуди популарниот градоначалник на Истанбул, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER