fbpx

Tag: истрага

Католички свештеник (Foto: Pixabay free)

Резултати од истрага: Свештеници во Илиноис сексуално злоставувале речиси 2.000 деца

Во Илиноис, во изминатите 70 години, 451 католички свештеник сексуално злоставувале речиси 2.000 деца, покажуваат резултатите од истрагата на државниот јавен обвинител на таа американска сојузна држава. Тој број е ...

Фото: Снимка од видео на кое се гледа брод на грчката крајбрежна стража и мигранти / Њу Јорк Тајмс

ЕК побара истрага за видеото со грчката крајбрежната стража како ги напушта мигрантите во Егејското Море

Европската комисија официјално побара од Грција да започне истрага за извештајот на Тајмс заснован на ексклузивна снимка на која се гледа како крајбрежната стража на земјата ги напушта мигрантите во ...

Професионален војник под истрага за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишна жена од Волково, бидејќи постои основано сомнение дека сторила кривично дело – Примање поткуп од член 357 став ...

Украина негира вмешаност во саботажа на гасоводот Северен тек

Михаило Подољак, советник на шефот на Кабинетот на претседателот, изјави дека Украина нема никаква врска со експлозиите што ги погодија гасоводите „Северен тек“ во Балтичкото Море минатата година Подолјак се ...

Британскиот премиер ја поддржа истрагата за справување со Ковид пандемијата

Британскиот премиер Риши Сунак го бранеше започнувањето на официјална истрага за справување со пандемијата на Ковид како „вистински начин“ за собирање детални информации за ова прашање, по протекувањето на комуникациите ...

Во Драч запленет танкер со руска нафта, се истражуваат каналите и шверцерите

Брод со либиско знаме полн со големо количество нафта е блокиран во пристаништето Драч бидејќи не доставил сертификат за потекло на нафтата, соопштија албанските власти. Во рамки на полициската акција ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Поранешниот албански министер за одбрана Медиу, на судење за „Грдец“; 10 дена исклучување од собрание за 8 пратеници од ДП; Косово на европско- американската агенда

Големата експлозија во фабрика за демонтирање муниција во Грдец, во близина на Тирана, што се случи пред 15 години и во која  животот го загубија 26 лица, меѓу кои и ...

ОЈО Охрид: Истрага против охриѓанец за нанесување тешка телесна повреда

Во соопштението на Основното јавно обвинителство Охрид се вели дека е донесена Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен охриѓанец, осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда според член ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER