fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: истрага

Фото: ЕТ Сатком

Американските демократи ја истражуваат SpaceX на Илон Маск поради руска „злоупотреба“ на Starlink

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го истражуваат компанијата SpaceX за тоа дали Русија пристапила до нејзината сателитска интернет услуга Starlink, како дел од нејзината тековна војна против Украина, ...

Јасминка Џумхур, Ерик Мозе и Пабло де Грајф, членови на Независната меѓународна истражна комисија за Украина, присуствуваа на прес-конференција во Обединетите нации во Женева, Швајцарија, 23 септември 2022 година. Photo: REUTERS

Истрага на ОН: Русија измачувала украински жртви до смрт

Руските окупатори ги мачеле Украинците толку брутално што некои од нивните жртви ги загубиле животите, а семејствата ги принудувале да слушаат додека силуваат жени од соседството, соопштија денеска членови на ...

Фото: Скриншот Ал Џазира

Истрагата потврди дека Пригожин е меѓу жртвите во авионската несреќа во Русија

Шефот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин е меѓу жртвите во авионската несреќа во Русија, потврди денеска генетското вештачење спроведено од руските истражни органи, пренесува МИА. На крајот од „генетското ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Истражувачката сторија на ИРЛ е жестока опомена и аларм за институциите, сè друго е помалку важно!

ЏАБИР ДЕРАЛА Истражувачката видео сторија „Убиство во Тетово“ ја изгледав по вториот обид. Првиот обид ми беше неуспешен, се откажав, бидејќи ме потресе самиот почеток и видео инсертите од трагедијата ...

Маричиќ: Младите имаат европска визија и се наша движечка сила кон ЕУ

Маричиќ: Важно е да се види кои субјекти злоупотребувале европски средства и сето тоа да го расчистиме докрај

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, во врска со истрагата на Европската служба против измами (ОЛАФ) за злоупотреби на средстава од европските фондови во земјава против 17 субјекти во државава, ...

Фото: Колаж на Мета.мк

Контраспин: Како Мицкоски пронајде врска меѓу истрагата за спомениците и идентитетот

Случајот може да се разгледува од неколку аспекти, кривично-правен, политички, односно влијание на политиката врз правосудството, корупциски/антикорупциски, на залудно потрошени/украдени пари (33 – те градинки на СДСМ, иако и тоа ...

Украинско МВР: Експлозија во суд во Кијив

Украинското Министерство за внатрешни работи денеска потврди дека одекнала експлозија во Окружниот суд Шевченкивски во Кијив, објавија локалните медиуми. „Според прелиминарните информации, засега неидентификуваната направа била активирана од маж кој ...

Струшкиот градоначалник Мерко го замрзнал членството во ДУИ, од партијата бараат сеопфатна истрага

Струшкиот градоначалник, воедно и член на претседателството на ДУИ, Рамиз Мерко донел одлука да го замрзне членството во партијата откако беше ставен на црната листа на САД. Истовремено, од ДУИ ...

Фото: Wikimedia commons

Украинската православна црква – Москoвска патријаршија, кукавичкото јајце на Кремљ во Украина

Високите свештеници во Украинската православна црква - Московска патријаршија (УПЦ – МП), веќе подолго време се во состојба на параноја и паника - нивната црква, најголемата во Украина, е под ...

Исчезна подморница со која туристи ги разгледуваат остатоците од Титаник. Во неа се наоѓаат познати истражувачи?

Во Атлантскиот Океан исчезна подморница која се користела за превезување луѓе кои сакале да ги видат остатоците од потонатиот брод Титаник, по што започнала потрага и акција за спасување, јави ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER