fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Tag: Исцелител

Македонскиот филм „Исцелител“ – кандидат за „Оскар“

Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески ќе биде национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје" за 2019 година, соопшти денеска Друштвото на филмските работници. Одлуката, која ...

„Исцелител“ во натпреварувачка конкуренција на „Let’s CEE“ во Виена

Фестивалската промоција на филмот „Исцелител“ продолжува на 6. Меѓународен филмски фестивал „Let’s CEE“ во Виена кој почнува денеска. Во официјалната програма „Ветувачки дебитантски филмови“, во која ќе се натпреварува заедно ...

„Исцелител“ во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Кливленд

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на меѓународниот филмски фестивал во Кливленд, САД. Филмот ќе се прикажува во програмата во чиј фокус се филмови од Централна и Источна ...

Од премиерата во ноември, „Исцелител“ досега е награден на седум фестивали

Филмот „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески минатата недела освои две значајни награди на два престижни меѓународни филмски фестивала - во Обањ, Франција, беше избран за најдобар филм ...

„Исцелител“ прогласен за најдобар меѓународен филм во Санта Барбара

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар филм на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија. Филмот се натпреваруваше во интернационалната селекција заедно со уште ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER