fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Италија

Три држави ќе прифатат дел од африканските азиланти во Израел

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Канада, Италија и Германија ќе прифатат дел од илјадниците африкански бегалци, кои побарале азил во земјата. Израел и Агенцијата на ОН за бегалци постигнаа ...

Парламентарни избори: Води „Пет ѕвезди“, никој нема мнозинство

Движењето „Пет ѕвезди“ освои најмногу гласови на парламентарните избори во Италија, но недоволно за сами да формираат влада, покажуваат прелиминарните резултати. Движењето „Пет ѕвезди“, на Луиџи ди Мајо (31), според ...

Италијански разузнавачки служби: Постои реален ризик од џихадистички напади

Постои конкретен и реален ризик од џихадистички напади во Италија, се наведува во годишниот извештај на италијанските разузнавачки служби. „Италија е изложена на непријателска пропаганда од терористичката група т.н. „Исламска ...

Лекари без граници: Во Италија живеат 10.000 мигранти-бездомници

Околу 10.000 мигранти бездомници во Италија живеат во импровизирани населби, „окупираат“ напуштени згради или живеат на отворено додека во тек се постапки за нивните барања за азил, соопшти организацијата Лекари ...

Дијаспората ќе бара распуштање на Собранието и вонредни избори во Македонија!

Македонските заедници во Швајцарија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија денес одржуваат протести за заедничка и унитарна Македонија. „Македонците во Европа се обединети - против промена на името на државата ...

Во Италија е уапсена банда инспирирана од Робин Худ

Во акцијата на карабинерите „Робин“, што беше спроведена во италијанските градови Кунео и Салуцо, денеска се уапсени седум албански државјани кои извршиле 49 кражби во тој регион. Во септември беше спроведена ...

Page 6 of 6 1 5 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER