fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: избори 2016

Случаите на изборни злоупотреби на лични карти се процесуираат во институциите

„Откриените случаи на изборни злоупотреби со лични карти од починати лица се процесуираат низ институциите на системот“, потврди министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска истакнувајќи дека наскоро ќе ...

Могерини со силни пораки до власта

На денешната средба на шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, со граѓанските организации во Република Македонија, во својство на претставник на работната група за слобода на изразување, медиуми и изборни рефорни, ...

ЦИВИЛ за соопштението на НДМ: Апсурдно, недолично и срамно!

Партијата Народно движење за Македонија (НДМ) испрати соопштение до јавноста „Агентите на БНД во германската амбасада во Скопје тргнаа пријавени изборни неправилности“, презентирано и на прес-конференција во сабота на 4 ...

Алтхаузер: Граѓаните имаат лимитирано знаење за своите гласачки права!

На промоцијата на публикацијата на ЦИВИЛ -Центар за слобода, во преполнетата сала на хотелот „Парк Резиденс“, Н.Е. д-р Кристине Д. Алтхаузер, aмбасадорка на Сојузна Република Германија, одржа воведен говор во кој ...

Гавриловска: Трајно сведоштво за шокантните политички и изборни случувања во Македонија

Адокатката Сандра Гавриловска, правна експертка на ЦИВИЛ - Центар за слобода, на вчерашната промоција на публикацијата „Избори 2016“ - финален извештај од долгорочниот мониторинг на политичкиот процес и предвремените парламентарни ...

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара членовите на ДИК да ги стават мандатите на располагање!

„Нема да престанеме да бараме расчистување на сите дилеми околу измамничките практики во изборните процеси, вклучувајќи ги и последните, предвремени парламентарни избори на 11-ти декември 2016 година“, се вели во ...

Ахмети на TV21 без конкретни одговори за новата влада, сите опции отворени

Вчерашното интервју за ТВ21 на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, ја интензивираше уште повеќе јавната дебата, која зема замав по објавувањето на Платформата на трите албански партии, во која се ...

Неделна анализа: Предвремените избори во Македонија завршија, проблемите останаа!

Прегласувањето на избирачкото место 2011 во Општина Теарце, го заокружи изборниот процес за предвремените парламентарни избори, кои согласно со Договорот од Пржино, требаше да стават крај на долгогодишната политичка криза ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER