fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: израелски напади

Во израелските напади на Газа досега се убиени 30.534 Палестинци, можен договор за прекин на огнот пред 10 март

Досега се убиени 30.534 Палестинци во израелските напади на Појасот Газа, од кои 124 само во последните 24 часа, додека светските медиуми објавуваат дека можно е да се постигне договор ...

Фото: Скриншот

Додека СБ на ОН подготвува нова резолуција за итен прекин на огнот во Газа, во израелските напади врз кампот Џабалија загинаа 90 Палестинци

Додека Советот за безбедност на ОН се подготвува за нова резолуција со која повторно ќе повика на итен прекин на огнот во Газа, во обновените израелски напади врз бегалскиот камп ...

Арапско-исламски самит: Израелскиот напад врз Газа не смее да се нарече самоодбрана

Учесниците на арапско-исламскиот самит во Саудиска Арабија денеска повикаа на прекин на војната во Газа, отфрлајќи какво било оправдување за израелските акции против Палестинците како самоодбрана, пишува Ал Џезира. Самитот ...

Лекарите превезуваат повредено палестинско дете во болницата Ал-Шифа во градот Газа по израелскиот воздушен напад на 11 октомври 2023 година (Wikimedia Commons)

Во болница во Газа умираат предвремено родени бебиња

Израелската невладина организација Лекари за човекови права-Израел денеска соопшти дека „две предвремено родени бебиња починале“ бидејќи недостигот на гориво го спречил продолжувањето на неонаталната нега во Ал Шифа, најголемата болница ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER