fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: Израел

Фото: Х

Јеменските Хути ја презедоа одговорноста за смртоносниот напад со дрон врз Тел Авив

Јеменските бунтовници Хути во петокот ја презедоа одговорноста за смртоносната експлозија на беспилотно летало во Тел Авив, последниот напад на иранската прокси група во, како што велат, одговор на израелската ...

Фото: Скриншот

Хамас тврди дека десетици Палестинци се убиени или повредени во израелскиот напад врз бегалскиот камп Кан Јунис

Десетици Палестинци се убиени или ранети денеска во израелски напад врз шаторски кампови во Кан Јунис во кој се сместени раселени жители во Појасот Газа, соопшти прес-канцеларијата на Хамас, пренесува ...

Ердоган нема да ги одобри обидите на НАТО да соработува со Израел

Турскиот претседател Таип Ердоган во петокот рече дека не е можно НАТО да го продолжи партнерството со израелската администрација. „Додека не се воспостави сеопфатен, одржлив мир во Палестина, обидите за ...

Фото: Архива

Израелската војска нареди нова евакуација во јужниот дел на Газа, предизвикувајќи евакуација на Европската болница

Израелската војска вчера издаде нови наредби за евакуација на областите во јужниот дел на Газа, вклучително и источниот Кан Јунис и Рафах. Ова ги принуди жителите, многумина веќе раселени, да ...

Фото: Архива

Фајненшл Тајмс: Израелската армија ќе се обиде да создаде „хуманитарни енклави“ во Газа без Хамас

Предлогот на израелската армија за создавање „хуманитарни енклави за цивили кои не се поврзани со Хамас“ во Газа наскоро ќе биде применет во неколку населени места на северот на палестинската ...

Иран се заканува со разорна војна: „Ќе биде поразително, сите опции се на маса“

Мисијата на Иран во Обединетите нации предупреди дека доколку Израел започне „целосна воена агресија“ во Либан, „ќе следи разорна војна“. Иранската мисија, исто така, се закани дека во тој случај ...

Фото: МИА

Галант: Израел не сака војна со Хезболах, но израелската армија е подготвена за таков конфликт

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека неговата земја не сака војна со либанското шиитско движење Хезболах, поддржано од Иран, додавајќи дека израелската армија е подготвена за можен таков ...

Два израелски ловци Ф-35. Фото: Израелски одбранбени сили.

Три организации за човекови права поднесо тужба против Холандија поради испорака на делови за воени авиони во Израел

Три организации за човекови права денеска поднесоа тужба против Владата на Холандија поради тоа што не ја почитува забраната за снабдување на Израел со резервни делови за воените авиони Ф-35, ...

Фото: МИА

Израел тврди дека „може да го врати Либан во камено доба“, но не сака војна со Хезболах

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, за време на неговата посета на американскиот главен град Вашингтон, предупреди дека израелската армија е способна „да го врати Либан назад во каменото доба“ ...

Illustration of SpaceX's Starlink network of satellites.

Израел планира да ја користи сателитската интернет услуга Старлинк во случај на конфликт со Хезболах

Израел планира да ја користи сателитската интернет-услуга на Илон Маск за да остане поврзан на интернет доколку избие конфликт со либанската група Хезболах, кога се очекува да има и прекини ...

Page 1 of 44 1 2 44

CIVIL MEDIA NEWSLETTER