fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

Tag: Еди Рама

Организациите за заштита на медиумите реагираат по гестот на премиерот Рама кон новинарката на Сири ТВ

Европските организации за правата на новинарите реагираа по денешниот гест на премиерот на Албанија, Еди Рама кон новинарката Амброзија Мета на прес-конференција, откако таа му постави прашање, јави Ора њуз, ...

Фото: Фејсбук

Средба на Пендаровски, Зеленски и Рама на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана

Македонскиот претседател Стево Пендаровски присуствува на Самитот Украина – Југоисточна Европа, во Тирана, Република Албанија, каде имаше средба со домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Целосна ...

Џафери – Рама: Северна Македонија и Албанија се пример за добрососедство и потребни на Европа

Техничкиот премиер Талат Џафери, попладнево во Минхен се сретнал со премиерот на Република Албанија, Еди Рама, соопштија од Владата на Република Северна Македонија. На средбата, како што стои во соопштението, ...

Политичката сцена на Албанците: Сите се за Европа, бараат поддршка од социјалистите Рама и Курти

Во пресрет на двојните претседателски и парламентарни избори, за политичкиот блок партии на Албанците, очигледно, исклучително важна е поддршката на социјалистите Албин Курти и Еди Рама. Веќе е објавено дека ...

Фото: МИА

Наместо тензии потребен мир и дијалог – порачаа од Скопје лидерите на НАТО сојузниците од регионот

Не постои директна воена закана кон некоја од земјите во регионот, но постојат причини за загриженост за состојбите. Западниот Балкан е стратешки важен за НАТО, а Северна Македонија е ценет ...

Рама го пофали Курти за прифаќањето на предлогот за деблокирање на ЗСО

Албанскиот премиер Еди Рама се огласи на Твитер и напиша дека го пофалил косовскиот премиер Албин Курти „за прифаќањето на европскиот предлог за постигнување решителен напредок кон решение за деблокирање ...

Фото: Профилот на Каспаров на Х

Каспаров: Моја благодарност до пријател и сојузник против руската агресија што ме угости во неговата резиденција во Тирана

Моја благодарност до пријател и сојузник против руската агресија што ме угости во неговата резиденција во Тирана да муабетиме за книги, шах и политика. Кога лидерите на големите земји од ...

Бесрамен настап на Лавров на ОН, за Зеленски Русија е светска закана за мирот, Рама го „прегази“ рускиот претставник

Руската агресија врз Украина како приоритетна тема овие денови во Обединетите нации, очекувано им даде простор на руските претставници да се стават во улога на „промотори“ на оправданоста на воените ...

Рама: Бугарија може да ја нападне Македонија, исто како што Русија ја нападна Украина

Албанскиот премиер, Еди Рама во својот говор за време на Стратешкиот форум во Блед, Словенија, ја спореди Бугарија со Русија, пренесува БГНЕС. „Бугарија лесно може да ја нападне Северна Македонија ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER