fbpx
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: Емануел Макрон

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските наративи во македонските медиуми: Изгубени во преводот

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на ЦИВИЛ На први март, државната информативната агенција МИА, објави содржина, со наслов „Помошта за Украина ги претвора Шолц и Макрон во отворени непријатали, ...

Сежурне: Француските трупи би можеле да имаат неборбена улога во Украина

Францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне денеска изјави дека француските трупи би можеле да имаат неборбена улога во Украина, помагајќи во деминирање, кибер одбрана и производство на оружје. Сежурне ...

Колозова ЦИВИЛ МЕДИА

Колозова: Станува збор за секторски приод и нова методологија што допрва треба да се разработи, овде е мочуриште од дезинформации

Универзитетската професорка, Катерина Колозова во објава на Фејсбук пишува за мочуриштето од дезинформации кое се појави во земјава по изјавата на Макрон за потребата Европа да се реформира. Ова не ...

Фото: Wikimedia commons

Зошто Макрон се спротивставува на интересите на ЕУ и го поддржува рускиот сепаратизам?

Кремљ има влијателни сојузници кои го поддржуваат сепаратизмот во „постсоветските“ земји, чија политика е спротивна на позицијата на ЕУ, пишува украинскиот политички аналитичар Игор Чаленко за деструктивната улога на Франција ...

Фото: Wikimedia commons

Посетата на Макрон на Кина предизвикува тензија во стратешките односи на Европа и САД

Францускиот претседател Емануел Макрон отвори  големи прашања за трансатлантските односи, Тајван и концептот за „стратешка автономија“ за ЕУ по неговата минатонеделна посета на Кина. Макрон на средба со новинари од ...

Макрон и Фон дер Лајен ја повикаа Кина да ја „вразуми Русија“

Францускиот претседател Емануел Макрон и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ги завршија состаноците со кинеските лидери со молба за помош за враќање на мирот во Украина и предупредување да не ...

Макрон: Абортусот треба да се вметне во францускиот Устав

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска  изјави дека го поддржува внесувањето на  правото на абортус во францускиот Устав, додавајќи дека тоа ќе покаже солидарност со жените ширум светот. Макрон ова го изјави на ...

Фото/ МИА

Макрон до Пендаровски: Договорот со Фронтекс е доказ дека во ЕУ се почитуваат македонскиот јазик и идентитет

Францускиот претседател Емануел Макрон испратил писмо до шефот на македонската држава Стево Пендаровски во кое изразува честитки и поддршка за постигнатиот напредок на патот кон евроинтеграциите во последната година. Макрон ...

Макрон му додели на Зеленски орден „Легија на честа“ и вети дека Франција ќе и помогне на Украина да постигне праведен мир

Во рамките на посетата на Париз, украинскиот претседател Володимир Зеленски го прими орденот Легија на честа од неговиот француски колега Емануел Макрон, пренесува Укринформ. Макрон на Твитер објави видео на ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER