fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Јужна Кореја

Фото: МИА архива

Сеул соопшти дека Пјонгјанг лансираше балистичка ракета кон Јапонско Море

Северна Кореја истрела недефинирана балистичка ракета, соопшти денеска јужнокорејската војска, пренесе ДПА. Северна Кореја ја лансираше ракетата кон Источното Море, познато и како Јапонско Море, соопшти јужнокорејската новинска агенција Јонхап, ...

Јужнокорејскиот претседател помилува речиси половина милион луѓе

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јеол даде специјално помилување на повеќе од 450.000 луѓе, вклучително и поранешен министер за одбрана и началник на кабинетот на претседателот, објавија денеска локалните медиуми. Претседателскиот указ ...

Северна Кореја повторно истрела артилериски ракети во близина на границата со Јужна Кореја

Северна Кореја денеска истрела повеќе од 60 артилериски ракети во близина на спорната поморска граница со Јужна Кореја, соопшти јужнокорејската војска. Северна Кореја вчера веќе истрела повеќе од 200 артилериски ...

БАЈДЕН - фото МИА

Бајден и лидерите на Јапонија и Јужна Кореја на историска средба во Кемп Дејвид

САД, Јужна Кореја и Јапонија на првата нивна средба денеска во близина на Вашингтон ќе воспостават посилна соработка во областа на безбедноста и ќе испратат порака за единство до Кина ...

Ким Џонг-ун го разреши началникот на Генералштабот и повика на подготовки за војна

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го разреши началникот на Генералштабот и повика на дополнителни подготовки за можна војна, како и зголемено производство на оружје и проширени воени вежби, објави денеска државниот ...

Screenshot: Twitter

Зеленски: Би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина, но разбира дека „постојат законски и уставни проблеми“, пишува Си-Ен-Ен. Од клучно значење ...

Фото: миа.мк

Јужна Кореја, САД и Јапонија почнаа дводневна воена вежба против подморници во меѓународни води во близина на јужнокорејскиот остров Џеџу

Морнарицата на Јужна Кореја, САД и Јапонија денеска почнаа дводневна воена вежба против подморници во меѓународни води во близина на јужнокорејскиот остров Џеџу, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана. Во вежбата, чија цел ...

Жените во Јужна Кореја се приклучуваат на движењето „Четири не“ кое бара родова еднаквост

Многу жени во Јужна Кореја се презаситени од машката доминација и во последните години зазедоа радикален став: одбиваат да се мажат, да излегуваат со мажи, да имаат сексуални односи и ...

Antony Blinken Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

САД го поздравија планот на Јужна Кореја за обештетување на жртвите на принудна работа во Јапонија

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја поздрави како „историска“ најавата на Јужна Кореја за планот за обештетување на жртвите на принудна работа во Јапонија за време на војната. - Ја ...

Северна Кореја лансираше балистичка ракета

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета кон морето во близина на нејзиниот источен брег, соопшти воената команда на Јужна Кореја, откако Пјонгјанг предупреди дека силно ќе одговори на претстојните американско-јужнокорејски ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER