Categories

Во Каталонија започна кампањата за изборите за членови на регионалниот Парламент, кој беше распуштен од страна на властите на Шпанија откако пратениците при крајот на октомври изгласаа независност на...

Неколку десетици илјади лица вечерва се собраа на концерт на стадион во Барселона за да им изразат поддршка на десетмината приведени каталонски сепаратистички лидери, за чие евентуално ослободување од...

Шпанската министерка за одбрана Марија Долорес де Коспедал денеска соопшти дека Владата на Шпанија истражува кој стои зад ширењето на лажни инфорации во врска на шпанскиот регион Каталонија, јавува...

 Разрешениот каталонски премиер Карлес Пуџдемон во моментов се наоѓа во Брисел каде што замина откако Каталонија прогласи независност, а Мадрид ја смени каталанската влада.

Сецесионистичките лидери од Каталонија ќе се појават денеска пред суд во Мадрид  поради обвинувања за бунт во момент кога разрешениот претседател на владата на областа Карлес Пуџдемон најави дека...

Потпретседателот на Каталонија, Уриол Жункерас изјави дека тој регион ќе прогласи „нова република“, јавува МИА. „Потезите на Шпанија не им оставаат никаква друга опција на каталонските сепаратисти освен да...

Шпанската Влада постигна договор со опозискиата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во Kаталонија, како дел од пакетот мерки за воспоставување директна контрола...

Шпанија делумно или целосно ќе ѝ ја укине автономијата на Каталонија, доколку регионалните лидери не ја сменат одлуката, за прогласување независност. Властите на Шпанија соопштија дека ќе го применат...