fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Ковачевски

Ковачевски: Нашите институции можат да спроведат демократски избори на кои што гласачите ќе можат да ја изразат слободно својата гласачка волја

„Нашите институции се изградени на врвно демократско ниво. Нашите институции јас сум убеден дека можат да спроведат и се способни да спроведат демократски избори на кои што гласачите ќе можат ...

Ковачевски: Носителите на листи и кандидатите за пратеници ќе бидат познати на конгрес последната недела месецов

Носителите на листи и кандидатите за пратеници  ќе бидат познати на конгрес на почетокот на последната недела од месецов, изјави лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарски прашања на ...

Ковачевски: Следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ќе бидам јас, ќе ја формираме проевропската Влада со која до 2030 година ќе влеземе во ЕУ

„Во однос на бројките, СДСМ и коалицијата ќе имаат повеќе пратеници на изборите од ВМРО – ДПМНЕ. И следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ...

Ковачевски: На 8 мај граѓаните се тие кои ќе кажат кои се предлозите што ги сакаат

Во наредните 80-тина дена ќе слушнеме многу предлози, но не би ги коментирал, бидејќи на 8 мај граѓаните ќе кажат кои се предлозите што ги сакаат, вели претседателот на Социјалдемократскиот ...

Ковачевски: За настап на изборите ќе има разговори и со партии кои не се традиционално дел од нашата коалиција

СДСМ ќе има кандидатски листи во сите изборни единици, рече денеска претседателот на партијата и поранешен премиер, Димитар Ковачевски. Според него, во тек се разговорите со коалициските партнери, но ќе ...

Ковачевски: СДСМ ќе има претседателски кандидат, одлуката е на ДУИ дали ќе го поддржи или ќе одат со свој кандидат

СДСМ својот претседателски кандидат ќе го има на крајот на овој или на почетокот на идниот месец и тој ќе биде подддржан од нашите коалициски партнери. Нашиот кандидат сега и ...

Фото: МИА

Ковачевски до Максим Димитриевски: Тој се клади против своите и сака да направи диференцијација од тоа што бил цел живот

Во Европскиот фронт вратите се отворени за сите што ги делат вредностите за зачленување на земјава во ЕУ, а затворени за политички партии кои имаат алтернативни решенија, а не за ...

Фото: МИА

Ковачевски: Ќе одиме со свој кандидат на претседателските избори

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за МИА, прашан кога ќе биде познат претседателскиот кандидат на партијата, вели дека нивниот кандидат ќе дели европски вредности и нема да ги ...

Новоизбраниот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски

Ковачевски со предлог до Владата за бесплатна замена на возачки и сообраќајни дозволи до крајот на годинава

На седница на Владата денеска ќе биде предложено решение со кое ќе се овозможи замената на возачките и сообраќајните дозволи да биде бесплатна до крај на годината, најави претседателот на ...

Ковачевски: Европскиот фронт е отворен за сите субјекти што сакаат да работат државата да стане членка на ЕУ

Европскиот фронт е отворен за сите политички партии, независни кандидати, или со еден збор учесници во изборите кои се залагаат да градиме општество кое доликува на современите демократии, општество интегрирано ...

Page 1 of 38 1 2 38

CIVIL MEDIA NEWSLETTER