fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: КОВИД-19

Полициска контрола за неносење ковид-маски, 17 револтирани патници казнети, за правното лице нема информации

Според пријава од една граѓанка до ЦИВИЛ, на 27 февруари, околу 16 часот, на наплатната станица во Гостивар, полициска патрола го стопирала минибусот на фирмата Вапчаре кој превезувал патници Скопје-Струга ...

Конгресот ги укина барањата за вакцинација против Ковид за странските патници

Претставничкиот дом на САД гласаше за укинување на условот повеќето странски патници кои пристигнуваат во државата со авион да бидат вакцинирани против Ковид-19, едно од ретките преостанати пандемични ограничувања за ...

210109-N-OX321-2038 NAVAL AIR STATION SIGONELLA, ITALY (Jan. 9, 2021)-- Angeline Mitchell, registered nurse and American Red Cross volunteer, prepares shots of the Moderna COVID-19 vaccine for the inoculations of critical medical staff and first responder volunteers onboard Naval Air Station (NAS) Sigonella, Jan. 9, 2021. NAS Sigonella’s strategic location enables U.S., allied, and partner nation forces to deploy and respond as required to ensure security and stability in Europe, Africa and Central Command. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Kegan E. Kay)..

САД во мај ќе прогласат крај на пандемијата на Ковид-19

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави дека ќе прогласи крај на здравствената криза предизвикана од Ковид-19 на 11 мај, три години откако САД воведоа строги епидемиолошки мерки за спречување ...

Фото/ Влада на Р. С. Македонија

Паолучи: Светска банка продолжува со поддршката во социјалната, детска и здравствена заштита

Директорот на Светка банка во Република Северна Македонија Масимилијано Паолучи на дводневната конференција „Година на нови можности“ на панел сесијата „Социјални и здравствени политики во време на криза“ зборуваше за ...

epa10283499 A man undergoes a Coronavirus PCR test on the street in Shanghai, China, 03 November 2022. Around 600,000 people have been put in lockdown by Chinese authorities near Foxconn’s largest iPhone factory in Zhengzhou, Henan province, after 359 COVID-19 were recorded on 02 November.  EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализации поради Ковид-19 во текот на неделата што заврши на 15 јануари, се вели во неделниот извештај објавен од Светската здравствена организација (СЗО). ...

Поради пораст на заразени, граѓаните на Косово повикани да носат маски и да се вакцинираат

Националниот институт за јавно здравје на Косово ги повика граѓаните на Косово да носат маски во затворени простории и да се вакцинираат, по неодамнешното зголемување на случаите на инфекција со ...

The  World Health Organization (WHO) REUTERS/Denis Balibouse

Тедрос доби нови информации за Ковид од кинески официјални лица

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус во разговор со кинеските власти добил нова информација за состојбата со корона вирусот во таа земја, соопшти синоќа СЗО, пренесува МИА. ...

Фото/ Wikipedia commons

Кина престана да издава визи за јапонските граѓани

Кинеските власти денеска престанаа да издаваат какви било визи за јапонските граѓани, дури и за туристички патувања. Кинескиот центар за аплицирање за визи во Јапонија испрати известување до јапонските тур-оператори за мерката ...

Page 2 of 7 1 2 3 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER