fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: КОВИД-19

Руската вакцина против КОВИД „Спутник V“ едноставно веќе не функционира

Шефот на рускиот центар Гамалеја, кој ја разви вакцината „Спутник V“ за Ковид-19, Александар Гинтсбург, рече дека со појавата на нови соеви, вакцината „едноставно воопшто не штити од инфекција со ...

epa08656359 Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves his official residence at 10 Downing street to attend Prime Ministers Questions in London, Britain, 09 September 2020. Prime Minister Boris Johnson announced that starting from 14 September social gatherings of more than six people will be illegal in England amid a steep rise in coronavirus cases.  EPA-EFE/NEIL HALL

Истрага во Обединетото Кралство заради одлуките за „затворање“ поврзани со Ковид-19

Политичките одлуки околу „заклучувањата, односно т.н. локдаун) ограничувањата за патување и физичкото дистанцирање за време на пандемијата на коронавирус ќе бидат под микроскоп со почетокот на следната фаза од истрагата ...

Фото: Архива

Во Србија бројот на заболени од коронавирус двојно зголемен за разлика од минатата недела

Во Србија во изминатите седум дена регистрирани се 2.803 заболени лица со коронавирус од 13.297 тестирани примероци, со што бројот на заболени речиси двојно е зголемен, јави дописникот на МИА ...

epa08829045 Man wearing protective mask,walks in front of a COVID-19 center at the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 19 November 2020. Due to the high number of COVID-19 cases the authorities in the country are considering new measures to restrain the disease. North Macedonia is one of the worst in Europe in deaths per capita, having 1397 people who died, with population of two millions, until 18 November 2020 with the symptoms of COVID-19 since the start of the pandemic.  EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Србија го враќа задолжително носење маски во сите здравствени установи

Работната група на српското Министерство за здравство за справување со состојбите од пандемијата на Ковид донесе препораки за постапување на ниво на примарната здравствена заштита и болничките установи, а една ...

EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ЕК одобри употреба на уште една адаптирана вакцина против Ковид-19

Европската комисија денеска одобри употреба на адаптираната вакцина против корона вирусот „Спајквакс Икс-Бе-Бе.1.5“ („Spikevax XBB.1.5“) за есенските кампањи за вакцинација во земјите членки на ЕУ. Како што соопшти Еврокомисијата, станува ...

ЕК одобри употреба на нова адаптирана вакцина против Ковид-19 на „Фајзер“

Европската комисија соопшти дека денеска ја одобрила употребата на новата адаптирана вакцина против корона вирусот на производителот „Бионтек-Фајзер“, „Комирнати Икс-Бе-Бе.1.5“ („Comirnaty XBB.1.5“), во текот на есенската кампања за вакцинација против ...

СЗО ја следи новата варијанта на вирусот Ковид

Светската здравствена организација (СЗО) и СAД ја следат новата варијанта на коронавирусот САРС-КоВ-2. Моментално е непознато потенцијалното значење на бројните мутации. СЗО одлучи да ја класифицира новата варијанта во групата ...

Бајден потпиша закон со кој се дозволува декласификација на документите за потеклото на пандемијата на коронавирусот

Американскиот претседател Џо Бајден доцна синоќа изјави дека потпишал закон со кој се дозволува декласификација на документите за потеклото на пандемијата на коронавирусот што првпат се појави во Кина. „Треба ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER