fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Кремљ

Фото: Укринформ

ISW: Русија најверојатно го организирала нападот на Кремљ за да ја врати војната пред домашна публика и да постави услови за поширока мобилизација

Русија најверојатно го организираше овој напад во обид да ја врати војната дома пред руската домашна публика и да постави услови за поширока општествена мобилизација. Неколку индикатори сугерираат дека нападот ...

Газпром формира „приватна војска“- борбата за наследник на Путин наскоро може да стане многу крвава

Набргу откако стана претседател на Русија пред повеќе од 20 години, Владимир Путин почна да го користи државниот гасен гигант Газпром за политички цели. Оттогаш, огромната компанија постепено се здоби ...

Фото: аrchive.premier.gov.ru/

Руски милијардер признава дека војната во Украина „ќе заврши во пекол“ на улиците на Москва

Рускиот милијардер со блиски врски со Владимир Путин, Роман Троценко смета дека војната во Украина ќе кулминира со „луѓето меѓусебно да се убиваат на улиците на Москва“, покажа протечениот телефонски ...

Како Александар Вулин им донесе робија на руските опозиционери Пивоваров и Кара-Мурза

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Гостувајќи на 18 април во емисијата „Разбуди се“ на белградската ТВ станица Нова, познатиот балкански аналитичар Игор Бандовиќ, нè потсети, за да нè „расони“, дека пред некој ден ...

Руската машинерија за лажни вести не застанува – реклама за Леопард тенковите наводно прикажана на билборд во Берлин

Руската пропаганда фалсификуваше реклама на најпознатиот светлечки билборд во главниот град на Германија, Берлин. Државните медиуми на Кремљ, руските канали на телеграм и проруските профили на твитер споделуваат видео наводно ...

Фото Bloomberg

Европа се ослободува од руската „дрога“, 2023 ќе биде година на закрепнување

СOЊА ТАНЕСКА Кризите и војните понекогаш менуваат сѐ, а војната која Русија ја започна во Украина нагло го запре опоравувањето на светската економија од пандемијата на коронавирус. Во ковид-кризата конечно ...

Пропагандна војна на Кремљ: Преку про – руски Телеграм канали во обид да ги деморализира Украинците

„Украинците ќе замрзнат оваа зима“, „Русите ќе ги уништат сите електрани“, „Украина е осудена на пропаст“... ова е список на клучни пораки кои од средината на есента систематски ги дистрибуира ...

Албанци

Референдумот за Спогодбата меѓу Македонија и Грција мора да се одвои од сите други теми. Се работи за историски чин што ги надминува сите мандати на сите влади и институции, ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER