fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Кремљ

„Телеграм“ за Кремљ во 21 век е како „Енигма“ за нацистите во Втората светска војна

Од почетокот на руската целосна инвазија на Украина, апликацијата Телеграм оствари значително влијание врз украинската публика. Речиси милион корисници ја преземале апликацијата во деновите по 24 февруари 2022 година. Во ...

Фото: Кијив Пост

Украинските сили го ракетираа бродоградилиштето Керч на окупираниот Крим каде што бил стациониран еден од најмодерните бродови на руската морнарица

Украина информираше дека на 4 ноември  нејзините сили нападнале бродоградилиште во пристанишниот град Керч на источниот брег на полуостровот Крим, анектиран од Русија, објави Кијив Пост. Што велат украинските извори? ...

Фото: регионот Хакасија во јужен Сибир

Демократија на руски начин: Кремљ се обидува да ги поништи изборите во сибирскиот регион по повлекувањето на неговиот кандидат поради страв од пораз

Планот на Путин да го контролира оддалечениот сибирски регион оди наопаку. Кремљ сега се обидува да ги откаже изборите за гувернер откако избраниот човек на претседателот поднесе оставка поради лошиот ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Моќниците во Кремљ одржуваат приватни паравоени единици за идна самоодбрана

Според Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина, шефовите на Кремљ чуваат приватни паравоени единици за идна самоодбрана. Канцелариите во различни „кули на Кремљ“ одржуваат одредени елементи од ...

Фото: Wikimapia

„Шпионманијата“ што ги тресе руските безбедносни служби ги зголеми случаите на „предавство“

Како што руската целосна агресија врз Украина прерасна во егзистенцијален конфликт за Кремљ во изминатите 15 месеци, неговата потрага по внатрешни непријатели се интензивираше, со нагло зголемување на случаите на ...

Фото: Укринформ

18 мај, Ден на сеќавање на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ, едно од најужасните злосторства на советскиот тоталитарен режим

МНР на Украина издаде соопштение по повод 79-тата годишнина од депортацијата на Кримските Татари и почитување на споменот на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ. На 18 мај 2023 година ...

Фото: Твитер

(ВИДЕО) Украина ги негира нападите со беспилотни летала врз Кремљ: Не го нападнавме Путин или Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го негираше нападот на Украина врз резиденцијата во Кремљ на рускиот претседател и самиот Путин, додавајќи дека украинската страна ќе го остави на Трибуналот. Зеленски изјавата ...

Фото: Укринформ

САД: Нападот со беспилотно летало на Кремљ – можна провокација од страна на Русија

Русите постојано прибегнуваат кон операции со лажни знамиња за дополнително да извршат акти на провокација, но во случај на напад со беспилотно летало врз Кремљ, САД нема да шпекулираат додека ...

Фото: Укринформ

ISW: Русија најверојатно го организирала нападот на Кремљ за да ја врати војната пред домашна публика и да постави услови за поширока мобилизација

Русија најверојатно го организираше овој напад во обид да ја врати војната дома пред руската домашна публика и да постави услови за поширока општествена мобилизација. Неколку индикатори сугерираат дека нападот ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER