fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: ЛДП

Интервју со Зајкова: Македонија е лидер на Балканот во развојот на мултиетничкото општество

„Сите сме граѓани на оваа земја и сите нè засега во какви услови ќе живееме и во какво општество ќе живееме. Македонија е лидер на Балканот во развојот на мултиетничкото ...

Зајкова: Потребни се државнички решенија, а не да се создава нов конфликт, да се креираат непријатели и да се сее страв

Пратеничката и претседателка на Либерално-демократската партија Моника Зајкова во интервју за Рацин.мк зборува за постојаната реторика на опозицијата за избори во тек на значаен процес, измените на Уставот, стратешката определба за ...

Зајкова: Кој е планот на опозицијата или планираат повторно да нè остават во чекалната уште 17 години?

Исправени сме пред одговорноста да донесеме одлука која што суштински ја определува иднината на државата и на граѓаните. На сите ни е совршено јасно дека само преку уставните измени можеме ...

Зајкова: Ако нема расположение за промена на изборниот модел, ЛДП е спремна да преговара за промена на математичката формула по која што се пресметуваат гласовите

„Не сум за предвремени избори, сметам дека тоа е неосновано трошење на буџетот на граѓаните. Но, ја туркаме идејата за реформи во Изборниот модел, бидејќи гледаме дека вака поставениот изборен ...

ДОМ, ЛДП и ДПТ : Има волја да се донесат уставните измени, почетокот е за поздравување

 Поместувањата што ги гледаме деновиве укажуваат дека има волја да се донесат уставните измени, пак ќе имаме „жешко “ лето како и секоја година, процесите многу брзо ќе се случуваат ...

ЛДП е подготвена да го прифати влегувањето на ВМРО-ДПМНЕ во владејачката коалиција ако опозицијата ги поддржи уставните измени

Либерално-демократската партија (ЛДП) е подготвена да го прифати влегувањето на ВМРО-ДПМНЕ во владејачката коалиција доколку опозицијата ги поддржи уставните измени, пренесува МИА. Според претседателката на ЛДП, Моника Зајкова, европската иднина ...

ЛДП со реакција за Мислењето на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација за вознемирување врз основа на политичка припадност

„ЛДП инсистираше долги години на формирање независна и професионална Комисија за спречување и заштита од дискриминација, затоа што тоа е во кодот на нашето постоење и како членови и како ...

СДСМ, ЛДП, ДОМ и ДУИ бараат итна седница на Советот на Град Скопје за помош на настраданите во земјотресите во Турција

Советничката група на СДСМ и коалицијата, како и советниците од политичката партија ДУИ и советници од ДОМ и ЛДП, денеска поднесоа барање за свикување на итна седница на Советот на ...

Зајкова: Ќе дадеме поддршка за коалиција што ја дели европската агенда

Претседателката на ЛДП и пратеничка Моника Зајкова денеска изјави дека на вчерашната средба на премиерот Димитар Ковачевски со лидерите на коалициски партнери на СДСМ, разговарале меѓудругото и за можноста за ...

Објавена фотографија од лице поврзано со физичкиот напад врз лидерот на ЛДП

Министерството за внатрешни работи објави фотографија од лице, кое, како што се вели, во соопштението, е важно во постапката поврзана со нападот врз пратеникот Г.М. на плоштадот „Македонија“. „Во врска ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER