fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа
Фото: Украинска правда

Tag: локална самоуправа

Виртуелното во големите национални теми наспроти потценетата реалност во локалната самоуправа

ТОНИ ПОПОВСКИ Неколку впечатоци кои ги споделувам, а се поврзани со интерактивната обука за интегрирано развојно планирање за вработените во 16 општини, која УНДП во партнерство со Министерството за локална ...

Photo by Amy Elting on Unsplash

ЦИВИЛ на средби со градоначалниците на Куманово, Центар и Гостивар за мултикултурализмот и европските вредности

ЦИВИЛ започнува со серија средби со градоначалници на кои е предвидено да стане збор за соработка и организирање јавен настан на тема „Граѓански дијалози за предизвиците и перспективите на мултикултурализмот ...

Фото: миа.мк

Пенов: Не сме задоволни од ангажманот на општините во прибирањето на сопствените средства

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов денеска од Струга порача дека не се задоволни од ангажманот на самите општини во прибирањето на сопствените средства, укажувајќи дека иако Владата го зголемила ...

(ВИДЕО) Интервју со Пенов: Општините останаа без капитални инвестиции и ги зголемуваат долговите

Министерот за Локална самоуправа Ристо Пенов сублимирајќи ги ефектите во работата на општините во 2022 година, во интервју за Фронтлајн, констатира дека изминатата година немало капитални инвестиции во општините и ...

Фото: СДСМ

СДСМ: Во Советот на Општина Македонска Каменица ВМРО-ДПМНЕ го загуби мнозинството

ВМРО – ДПМНЕ по една година од локалните избори го загуби мнозинството во советот на општина Македонска Каменица. СДСМ и храбри независни советници се ново мнозинство во советот на општина ...

Левица се пофали на ФБ, тргнала една граѓанска организација на локално ниво (скриншот, 28 декември 2021)

Левица се пофали, ги отстранила граѓанските здруженија, не ја интересираат потребите на граѓаните

МИРЈАНА НАЈЧЕВСКА Партијата Левица се пофали дека како дел од локалната власт ги отстранила граѓанските здруженија од учество во процесите на одлучување. Во кои случаи власта атакува врз граѓанскиот сектор? ...

Градоначалниците ќе ја применуваат владината aлатка за отчетност на трошоците

Владата денеска соопшти дека го поздравува заклучокот на Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) да им препорача на сите градоначалници да започнат да ја применуваат Алатката ...

Дебата за Програмата за одржлив локален развој и децентрализација

Министерството за локална самоуправа денеска почнува консултативен процес на измените и дополнувањата на Програмата за одржлив локален развој и децентрализација 2015-2020 година и на новиот Акциски план за спроведување на ...

Охридската локална самоуправа најави строга контрола на поставената урбана опрема во градот

Општина Охрид во иднина строго ќе го контролира поставувањето урбана опрема во градот и нема да толерира никакви злоупотреби и нелегално поставување маси, тезги на јавни површини. Истовремено се највени ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER